В перші тижні війни ми цього не відчули: вочевидь, на торгівельних базах були ще запаси кухонної солі. Але з середини березня сіль все важче знайти в супермаркетах і мінімаркетах Коломиї.
Чому – дізнавався Інформатор.
“А сіль є?” – “Та звідки? Вже тиждень обіцяють, а не привозять…”
Це звичайна розмова у магазинах Коломиї. Десь – вже тиждень нема солі, десь – три-чотири дні. Знайшлась вагова на продовольчому ринку і в маленькому магазинчику на вул. Лисенка. Ціна – біля 9 грн за кг. Проте ажіотаж назріває. Правильно, добра ґаздиня має мати про запас.
То в чому ж сіль?
Найперше треба розуміти, що території, з яких постачали сіль до продовольчих магазинів країни, сьогодні в зоні активних бойових дій або ж дуже близько до них.
Зокрема, на території України зосереджені значні запаси кухонної солі, родовища якої розвідані в Дніпрово-Донецькій западині, в Донбасі та Криму.
Коломийська сіль — сіль із копалень Покуття.
Перша згадка про Коломию датується серединою XIII століття (1240) і міститься в Галицько-Волинському літописі.
Але це геть не означає, що сіль добувалась самій Коломиї. Місто лежить на перетині торгівельних шляхів, а тому мало непоганий дохід від мита, зокрема солевого. Тобто сіль, яку постачали із Солотвина, Уторопів, інших напрямів перевозили шляхом через Коломию і сплачували за це податок.
До слова, в Прикарпатському крайовому прогині розвідані родовища кам’яної солі і природних розсолів: в Закарпатті — кам’яної солі (Солотвинське). А в Івано-Франківській області діють два заводи по виробництву кухонної солі із природних розсолів — Долинський і Болехівський, об’єднані в Долинський солевиварювальний комбінат концерну «Укрсіль».
У Львівській області на базі Дрогобицького родовища природних розсолів діє Дрогобицький солевиварювальний комбінат.
Прикарпатські солеварні
За словами колишнього в.о. керівника Долинського солекомбінату Олекси Ігнатіва, сіл в Долині не вироблялась ще з 2006 року через нерентабельність виробництва, адже сіль добували методом виварювання, а на це потрібно багато газу. На інших підприємствах Прикарпаття – також. Якщо тільки не рахувати Дрогобич, де також виварюють сіль, але використовують дрова. У будь-якому разі дрогобицької солі не вистачить на всю країну.
То де ж українська сіль?
Сіль, яку українці звикли купляти (йодована і нейодована), виготовляє державне підприємство «Артемсіль». Це найбільший виробник високоякісної соляної продукції. Його історія починається з 1881 року. До слова, у листопаді 2018 року АМКУ оштрафував компанію за монополізм.
Артемівське родовище кам’яної солі — це родовище у Слов’янському і Бахмутському районах Донецької області. Наразі (інформація станом на середину березня) залізничного сполучення з Бахмутом немає.
Чи зміниться ситуація з постачанням солі – читайте на нашому сайті. Інформатор тримає руку на пульсі подій в Коломиї, регіоні й країні. Нехай наразі бракує солі у наших магазинах, зате ми – з перцем!
Наталка Сандецька