Інформатор Коломия

ЖИТТЯ

На часі: як підготувати картоплю до посадки

В народі картоплю називають “другим хлібом”. Квітень – час початку городніх робіт. Як подбати про добрі врожаї, радить Держпродспоживслужба.

Поширює Інформатор. 

  • З перших чисел квітня необхідно готувати картоплю до посадки. Починати треба з перебирання бульб, при цьому слід відібрати все: неповноцінні бульби уражені сухою або мокрою гниллю, паршею та іншими хворобами, а також занадто дрібні масою до 30 г та бульби масою понад 90 г. Кращий посадковий матеріал – здорові бульби середніх розмірів.

 

  • Пророщування бульб до утворення справжніх паростків – найбільш поширений прийом передпосадкової підготовки. Його проводять у світлому приміщення з температурою 14-16⁰С вдень, 8-10⁰С вночі, для чого бульби розкладають тонким шаром і витримують 25-30 днів. Висока температура у перший тиждень пророщування викликає пробудження великої кількості вічок, а розсіяне світло призводить до деякого їх озеленення, що сприяє сповільненню росту гнильних бактерій і загибелі хвороботворних грибів. Зниження температури вночі сприяє утворенню товстих та міцних паростків. До кінця терміну на бульбах з’являються зелені паростки довжиною 1-2 см. Слід уникати обламування вічок, тому що це спричинить сильне зниження урожаю. Для успішного пророщування картоплі слід забезпечити вологість повітря у приміщенні 90-95%, періодично обприскуючи бульби водою.

 

  • Для профілактики хвороб бульби потрібно обробити розчином мідного купоросу 1 ч. л. на 3 літри води, а через 5 днів провести обробку розчином мінеральних добрив та мікроелементів (міді, цинку, бору, марганцю), (карбамід 30 г, суперфосфат і фосфат калію- по 20 г, вода 10 л).

 

  • Багато з цих мікроелементів є у деревній золі, тому корисно провести передпосадкове опудрювання бульб золою.
    У випадку дефіциту садивного матеріалу, або з метою прискореного розмноження дефіцитних сортів картоплі за 25-30 днів до посадки можна провести різання бульб. Розріз проводять тільки дезінфікованим ножем, опускаючи його після кожного розрізу у розчин марганцівки. Різання бульби перед посадкою може призвести, в умовах холодної і дощової погоди, до загнивання дольок.

 

  • Непророщений садивний матеріал довго лежатиме у холодному ґрунті, доки земля не прогріється до 12-15⁰С, що у нашій зоні призведе до значного зниження урожаю.

 

  • Перед посадкою (за 3-4 год.) картоплю протруюють одним із фунгіцидів Селектив, Селест Топ проти ризоктоніозу, парші, фомозу, сухої гнилі та інших хвороб, Еместо Квантум проти ризоктоніозу, сріблястої парші, Престиж проти ризоктоніозу. Дані препарати крім фунгіцидної мають інсектицидну дію і захищають від ґрунтоживучих та інших шкідників: дротяників, личинок хрущів, медведки, колорадського жука та його личинки. Цю роботу та посадку необхідно виконувати у резинових рукавицях. Препарати зберігають свою токсичність до середини цвітіння картоплі, тому будь-які протруйники використовувати не можна, якщо ви плануєте вживати молоду картоплю середніх та пізніх сортів.

 

  • Утім, весняне протруювання знижує випадання рослин, збільшує в них кількість продуктивних пагонів, стимулює розвиток листкової поверхні, зменшує розвиток хвороб у період вегетації й забезпечує приріст урожаю на 50-70 центнерів з гектара.

 

  • Після всіх цих процедур та за умови прогрівання ґрунту на глибині 10 см до 10-12°С, можна приступати до висадки картоплі. Надранні посадки в холодну землю призводять до масового пошкодження картоплі вірусними хворобами та недобору урожаю.

Скористайтесь цими рекомендаціями – і отримайте гарні врожаї картоплі.

Нагору