Інформатор Коломия

ЖИТТЯ

Чути обстріли? Як зрозуміти, де ракета, ППО, артобстріл чи ворожий літак

Війна сполохує та вчить нас бути спостережливими. Аби не панікувати надарма та зберігати холодний розум слід дослідити, чим стріляють, що вибухає та як правильно діяти під час обстрілу тією чи іншою зброєю. 

Інформатор ділиться вичерпним матеріалом dev.ua.

Системи ППО

Вибух, схожий на розрив величезної петарди чи постріл салютної установки (феєрверку). Вночі за кілька секунд до цього звуку можна побачити спалах світла.

Якщо ви чуєте ці звуки, це означає, що наші захисники завдають удару по повітряним цілям ворога — літакам і ракетам. Необхідно залишатися в укритті, оскільки робота ППО є відповіддю на повітряну небезпеку зі сторони ворога, і рештки збитих об’єктів можуть впасти й травмувати людей.

Артилерія — міномети і гаубиці

Перед тим як почути вибух снарядів, випущених з мінометів та гаубиць, можна розчути довгий і тягучий свист — звук снаряду, випущеного з міномету або гаубиці. Міни летять трохи повільніше, снаряди з гаубиці — швидше. Почувши такі звуки, знайте — ви перебуваєте в зоні ураження під артилерійським вогнем.

Якщо до початку обстрілу, коли була оголошена повітряна тривога, ви не встигли сховатися в укриття, то у вас, скоріше за все, вже не буде часу туди добігти. Тому почувши ці звуки, негайно падайте в будь-яке заглиблення, ямку, чи просто на землю. Таким чином ви зменшите ризик отримати поранення чи загинути.

Реактивні системи залпового вогню — “Гради”, “Смерчі” тощо

Постріли з цих систем нагадують шурхіт, оскільки ракети випускають одна за одною. За хорошої погоди шелестіння «Градів» чути дуже далеко. За хорошої погоди їх чути на великій відстані. Звук ракети, що летить, нагадує свист. Ракети з «Градів» летять трохи повільніше, зі «Смерчів» — швидше. Смерчі працюють так, що шансів мало. Вони відкриваються за 10 — 20 метрів над землею та закидують усе касетними. Лягаємо на землю й чекаємо, що виживемо.

Також пуск ракет супроводжується заревом — світлом, що розливається довкола перед тим, як ракета вилетить. Також часом можна бачити маячок (трасер), який випускається перед снарядом і вказує траєкторію руху вбивчої зброї.

Почувши такі звуки, знайте — ви в зоні ураження, потрібно негайно знайти укриття. Щоправда, часу у вас мінімум — є 10-14 секунд на те, щоб знайти укриття. Підійде навіть невелике заглиблення чи яма. Якщо поруч такого немає — просто лягти на землю.

Танки

Вибух від танкового пострілу чути лише в момент попадання, але вони перезаряджаються близько 4 секунд. Тож якщо відчули, що по вас хоче вдарити танк, біжіть якомога швидше до укриття або падайте на землю. Зауважте, що танк розриває все в радіусі 7 метрів.

Літак

Звук літака — це дуже голосне гудіння у небі. Чим гучніше ви його чуєте, тим ближче до вас ворожий літак. Небезпечний він насамперед можливістю запускати ракети та скидати бомби.

Звісно, це може бути й літак українських Повітряних сил, але за звуком відрізнити його від ворожого не вдасться.

Тож коли чуєте літак, маєте кілька секунд для правильних дій. У будь-якому разі не варто залишатися посередині кімнати, аби не опинитися у зоні розльоту уламків скла та цегли. Якщо залізобетонні плити ламаються, то падають навпіл на середину кімнати. Притиснувшись до стіни, у вас буде шанс залишитися в повітряній кишені під плитою.

Варто лягти на живіт на підлогу, підібравши під себе ноги та руки. Це дозволить після вибуху піднятися швидше. Також критично важливо відкрити рота, аби не отримати контузію від вибуху та закрити очі, аби туди нічого не потрапило.

Стрілецька зброя

Стрілецька зброя (найчастіше це автомат чи кулемет) має характерний циклічний звук черги. Цей звук дуже різкий, і він ритмічно повторюється. Під час таких пострілів в жодному разі не можна виходити з приміщення чи укриття. Краще, аби в такому приміщенні не біло вікон. Підійде ванна кімната або ж сама ванна.

 

 

Нагору