Часто-густо пригнічення, злість, перевтома чи стрес штовхають людей в обійми алкоголю. Та виявилось, обійми ці надто тісні, часом навіть задушливі. Очікувана розслабленість триває недовго, а потім… ще більші тривоги.
Для тих, хто за будь-яких умов хоче бути на коні, Інформатор пропонує добірку фактів про вплив алкоголю на наш психоемоційний стан.
За даними Американської асоціації тривоги та депресії (ADAA), близько 20 % людей із соціальним тривожним розладом також страждають від зловживання алкоголем або залежності, а недавнє дослідження показало, що ці два розлади мають більш сильний зв’язок серед жінок.
Читайте також: Кава може підсилювати тривогу. А що, коли “без неї ніяк
Алкоголь дійсно пригальмовує наш мозок, і знімає певні блоки. Чому? Бо він імітує дію гама-амінобутирової кислоти, гальмівного нейромедіатора. Саме гама-амінобутирату бракує мозкові людей, що переживають посттравматичне порушення. До того ж алкоголь блокує дію нейромедіатору збудження, глутамату.
Тож гальмування алкоголем і зняття тривожності певною мірою діє.
АЛЕ алкоголь тимчасово стимулює “хімічні речовини для щастя” в мозку (імітує дію окситоцину, нейромедіатору та гормону), який виділяється коли нам добре і затишно із кимось, коли ми кохаємося чи просто обіймаємося, а також коли ми перебуваємо серед однодумців чи під час пологів. Медіа охрестила окситоцин гормоном любові, але це хибне визначення. Так ось, саме подібність дії алкоголю до дії окситоцину робить оточення привабливішими в очах п’яненької людини, і допомагає долати страх соціуму. Ви відчуваєте себе щасливішими та менш тривожними, але тут все хороше і закінчується: за кілька годин після вживання алкоголь може підвищити рівень тривоги.
Коли алкоголь починає зникати, скоріш за все вибудете почуватися більш тривожно, втомлено і пригнічено, ніж до того. Надмірне вживання алкоголю часто закінчується похміллям. А це нудота, запаморочення, головний біль, зневоднення та низький рівень цукру в крові – що ще більше сприятиме проблемі тривоги.
І це ще не все.
Надмірне вживання спиртного збільшує ризик хронічних захворювань та психічних розладів.
Безпечної дози не існує.
Дослідження пепеконують, що існує зв’язок між рівнем споживання алкоголю та проблемами психічного здоров’я й успішністю. Студенти, які зловживали алкоголем, частіше відчували помірний чи високий психологічний дистрес і мали академічні проблеми.
Тож психологи радять не вживати алкоголь людям з частими тривожними станами. Опанувати себе можна в більш дієвий спосіб, якщо дотримуватися рекомендацій, як керувати симптомами тривоги. І тільки після відновлення внутрішньої рівноваги можна помірно смакувати напоями, від яких відмовилися.