Інформатор Коломия

ЖИТТЯ

Мавпяча віспа дійде до Україні – переконаний головний санлікар

Головний санітарний лікар України Ігор Кузін вважає, що в Україні будуть зареєстровані випадки мавпячої віспи, але епідеміологічного спалаху не буде.

Повідомляє Інформатор за даними, озвученими у інтерв’ю головного санітарного лікаря

Наразі у світі зареєстровано вже понад 170 випадків мавпячої віспи. Санітарний лікар пояснив, що для того, аби інфікуватися, потрібно мати тісний контакт з інфікованим, і хвороба передається не так швидко, як коронавірус.

Наразі є чіткі інструкції для лікарів епідеміологів, як в Україні, так і усьому світі.

“Не достатньо поспілкуватися з людиною поруч, потиснути їй руку, треба мати доволі тривалий близький контакт, як з виділенням цієї людини, або з, наприклад, кров‘ю, або з якимось біологічним матеріалами. Такий тип контакту буває переважно в побуті. Тому швидкість передачі цієї інфекції не є така велика, як при ковіді”, — додав Кузін.

Він наголосив, що наразі є чіткі інструкції для лікарів епідеміологів, як в Україні, так і усьому світі.

“Алгоритм дуже схожий за ковідом. І впродовж інкубаційного періоду і впродовж самої хвороби ці люди повинні перебувати в закладі охорони здоров‘я. Це по суті лікування і дорівнює невеличкому карантину. Після того, як людина одужала, вона вже не представляє ніякої загрози для навколишнього середовища, для людей і у тому числі вона не є інфекційна для них”, — додав Кузін.

Нагадаємо, що заразитися мавпячою віспою можна через прямий контакт з кров’ю, біологічними рідинами, ураженою шкірою чи слизовою інфікованих осіб або тварин. Можливе зараження також через вживання в їжу м’яса інфікованих тварин, якщо воно не пройшло належну термічну обробку.

Читайте детальніше у статті: Спалах мавпячої віспи в світі: що потрібно знати

Від людини до людини інфікування також імовірне, але є деякі умови:

  • найбільший ризик заразитися мають члени однієї сім’ї або медичні працівники, які недостатньо дотримуються правил контакту з пацієнтом;
  • передатися вірус може через тісний контакт з інфікованими виділеннями з дихальних шляхів, ушкодженими ділянками шкіри, біологічними рідинами або іншими матеріалами інфікованої людини;
  • інфікування можливе через плаценту.

Серед симптомів захворювання:

  • гарячка, сильний головний біль, біль у м’язах, слабкість, збільшення лімфатичних вузлів. Такі симптоми тривають до 5 днів;
  • згодом починається період висипки. Переважно спочатку виникає на обличчі, потім поширюється на інші частини тіла;
  • якщо інфікування відбулося через статевий шлях, місцем висипу можуть стати статеві органи;
  • зникнення кірочок внаслідок висипань може тривати до 3 тижнів.

Щоб запобігти хворобі, варто уникати тісних контактів з інфікованими, мити руки та робити профілактичні огляди.

Наразі в Україні випадки інфікувань мавпячою віспою не зафіксовано.

Наталка Сандецька 

Нагору