Коломия До сайту

Що з гривнею і чому не варто скуповувати долари прямо зараз

З 21 травня в Україні скасували обмеження на курс, за яким банки можуть продавати валюту клієнтам. До цього курс не повинен був відхилятися від офіційного більш ніж на 10%.Курс долара почав зростати. Чи варто купувати валюту за цим високим курсом? Експерт Інституту майбутнього Данило Монін вважає, що робити цього не варто.

Інформатор законспектував інтерв’ю експерта про стан української економіки та прогнози на майбутнє. Далі – пряма мова Данила Моніна.

Що відбувається з економікою України

Військові дії на території України збільшують стан її економіки. У 2021 році завдяки зростанню світових цін на сировину Україна отримала рекордний ВВП у своїй історії — 200 млрд дол. Попередній рекорд був у 2013 році — близько 180 млрд дол. Сьогодні ракетні обстріли усієї території України не дають шансів для розвитку її економіки. Великооб’єктова олігархічна економіка, яка існувала в Україні раніше, буде просто зруйнована. Кількість ракет у Росії не нескінченна, крім того, кожна з них коштує близько мільйона доларів. Витрачати їх на дрібні об’єкти нерозумно. Тому ударів зазнають насамперед великі підприємства. Крім того, близько 5 млн. людей виїхали з країни. Бізнес потрапив у безпрецедентну ситуацію, коли з одного боку нікому працювати, а з іншого — немає роботи.

Читайте до теми: Курс валют у Коломиї: долар та євро підскочили

Аналіз стану української економіки сьогодні ускладнює те, що багато даних закрито. А те, що публікується, публікується з великою затримкою. Проте, судячи з повідомлень Мінфіну, сьогодні витрати українського держбюджету на 40% більші, ніж у 2021 році. Зараз Україна витрачає близько 7 млрд дол. на місяць, у 2021 році його витрати були на рівні 5 млрд дол. Таке зростання витрат при тому, що багато раніше затверджених програм розвитку, було заморожено, пов’язане із закупівлею озброєння.

У підсумку бюджет тріщить по швах і Україна дуже залежить від зовнішньої допомоги. За моїми розрахунками, до кінця року дефіцит бюджету становитиме приблизно 25 млрд дол. (близько 17% ВВП).

Що відбувається з курсом гривні

У керівництва країни є бажання утримувати курс гривні, але зруйнована економіка, в якій експорт впав приблизно вдвічі, потребує імпорту. У березні імпорт був нижчим, ніж експорт. На курс вплинув виведення капіталів через торгові кредити (орієнтовно 3 млрд дол.) та скуповування готівкової валюти населенням (1 млрд дол.). У квітні економіка почала оживати, тож імпорт зріс. Скориставшись можливістю безмитно купувати автомобілі за кордоном, у квітні їх завезли близько 120 тис. Зростання курсу долара у травні пов’язане із уповільненням надходження фінансової допомоги з-за кордону. Але та допомога, яку отримують у Європі наші 5 млн мігрантів, є значною. За моїми розрахунками вона становить близько 2,5 млрд євро на місяць. Якби всі, хто виїхав, залишилися в Україні, навантаження на український бюджет було б ще вищим.

У цих умовах економіці України слід переходити на воєнний режим роботи. Зосередитись на виплаті пенсій, зарплат бюджетникам (під питанням, чи потрібно платити тим з них, хто виїхав з країни) та військових поставках. Решта, крім мінімальних ремонтів, має бути замороженою. Життя на широку ногу минуло. За різними оцінками, у 2022 році економіка України впаде на 35-45%. Не скорочувати витрати за таких умов неможливо. Як неможливо буде зводити бюджет рахунок податків. Жити на власні податки Україна не зможе ще п’ять років. Максим Нефьодов разом із групою експертів формують статистику з руйнувань економіки, що постійно оновлюється. За їхніми розрахунками, наші втрати досягли 100 млн дол.

Передбачити курс гривні за таких умов не може ніхто. Не виключаю, що цього року він може впасти і до 40 грн. за дол. Тому що він повністю залежить від зовнішньої фінансової допомоги.

Коли курс гривні почне зростати

Коли війна закінчиться, ситуація може кардинально змінитись. По-перше, зніметься низка експортних обмежень. По-друге, в Україну йтиме серйозна допомога на відновлення. І Європа, і США, та інші країни будуть зацікавлені на цьому заробити. Це буде добре і для України, і для зростання світової економіки. Приплив грошей дозволить гривні зміцнитися. Тому я не рекомендую вдаватися до паніки і скуповувати долари за нинішнім курсом.

Конспектувала Ольга Палій