Цього року Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами проходить під гаслом: “Повстанемо від посухи разом”. І українці повстали – проти російських військ, які завдають збитків нашому довкіллю. 58 % українських земель зазнають деградації, а 20 % – забруднення.
Повідомляє Інформатор за даними Міністерства захисту довкілля.
Зміна клімату та війна забруднюють українські землі. Через дії окупантів масштаби ерозії, забруднення та зневоднення ґрунтів стрімко збільшуються, російські війська своїми діями постійно намагаються перетворити Україну на пустелю.
Протягом останніх 30 років клімат змінюється з найбільшою за всю історію людства стрімкістю. За статистикою ООН, у сучасному світі щорічно від наслідків посухи страждає 1,5 млрд людей – майже 20% людства, а від нестачі води – взагалі близько 40% населення планети.
58 % українських земель зазнають деградації, а 20 % – забруднення
17 червня відзначають Всесвітній день боротьби з опустеленням і посухою. Дії рашистів несуть небезпеку майбутнього не лише для українського довкілля, а й довкілля усього світу.
Стан українських земель також погіршується і через глобальну зміну клімату, яка підштовхує наші екосистеми до межі руйнування.
Фактично, за прогнозами ООН, до 2050 року посуха може вразити понад три чверті населення світу.
А кількість і тривалість посух з 2000 року зросла на 29 % у порівнянні з двома попередніми десятиліттями.
Якщо людство не припинить спустошувати Планету, то у найближчому майбутньому на нас чекає нестача продовольства, води та засухи.
Україна прагне зберегти свої землі. До повномасштабного вторгнення Уряд схвалив низку документів для боротьби з деградацією земель та опустелюванням. Однак тепер нам доведеться боротися ще і з наслідками рашистської навали. Ми обов’язково переможемо, а окупанти заплатять за все.
Посухи в історії України
Для земель сучасної України засушливі роки не є (і не були) чимось незвичним, майже кожного року локально фіксуються втрати врожаю через нестачу дощів. Так, протягом лише XVIII ст. на теренах України 39 років були посушливими, така ситуація повторилася і в ХІХ ст. За останні 120 років на території нашої країни зафіксували понад 70 посух. Відомі також випадки тривалих посух або таких, які в локальних місцевостях повторювалися з року в рік: 1888–1894, 1929–1936, 1944–1954, 1999–2007 рр.
У ХХІ ст. внаслідок кліматичних змін тривалі засушливі періоди, ймовірно, траплятимуться частіше й, відповідно, матимуть негативніші наслідки. Так, посуха 2003 р. скоротила валовий збір зерна в Україні до 22 млн тонн і повністю унеможливила експорт (того року зерно навіть довелося імпортувати). Значних збитків агросектору завдала й посуха 2007 р., коли навесні нестачу вологи фіксували на ⅔ території країни. За останні 10 років однією з найсильніших була посуха 2017 р. Фахівці вважають, що це природне явище на території України має тенденцію до поширення на північні й західні райони.
Інформацію підготувала Наталка Сандецька