Коломия До сайту

Топ-20 історичних дат, які має знати кожен українець

Нині українці переживають важкі часи. І коли, як не сьогодні, ми маємо знати історію своєї держави. Протягом багатьох століть в нашій країні відбувалися події, які варто пам’ятати всім громадянам України.

Тому Інформатор пропонує 20 найважливіших історичних дат, які мають знати всі українці.

З цього моменту ми можемо говорити про формування української державності. Введення християнства східного зразка як державної релігії надало вектор розвитку України і не тільки.

Ця назва була записала у Київському літописі, де йшлося про смерть князя Володимира Глібовича. В тексті є фрагмент: “за ним же Україна багато потужила”.

Це держава, яка була утворена шляхом об’єднання Галицької та Волинської земель. Створив її князь Роман Мстиславич.

Міститься у “Хроніці Польській” Марціна Бельського. Там йдеться, що польське військо успішно просувалося на південь у подільських степах завдяки провідникам з місцевих козаків.

Це угода про об’єднання Королівства Польського й Великого Князівства Литовського в союзну державу — Річ Посполиту. Після злиття, українські землі ­– Волинь, Поділля і Київщина – перейшли під владу польською короною.

Одна з найважливіших подій у житті Української церкви. Унія мала об’єднати для українців католицьку та православну церкви в одну. Однак, утворилася греко-католицька церква, що розколола українців ще більше.

Відтоді почалась більш ніж столітня боротьба за першу незалежну українську державу після Київської Русі.

Один із центральних епізодів українсько-російської війни 1658–59 рр. Тоді гетьман Іван Виговський переміг московське військо.

Гетьман Іван Мазепа виступив проти імператора Петра I, відчувши загрозу існуванню автономії. На жаль, у тій війні козаки зазнали поразки. Це привело до остаточного занепаду і загибелі гетьманської державності.

У цьому році гетьман склав “Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорізького”. Цей документ сьогодні називають першою українською Конституцією та в світі.

До теми: Конституція, яка випереджає час

Російська імператриця Катерина ІІ примусила останнього Гетьмана України Кирила Розумовського зректися булави. Початок масової русифікації українців.

Це перший твір нової української літератури, що написаний розмовною українською мовою.

Передбачав повне і остаточне витіснення української мови з культури. Це рішення є одним з прикладів культурного геноциду українців, яку проводили росіяни.

Заснована з ініціативи Івана Франка, Михайла Павлика, В’ячеслава Будзиновського, Євгена Левицького, Северина Даниловича, Кирила Трильовського й інших.

Імператор Микола ІІ зрікся престолу. В умовах невизначеності майбутнього політичного життя Михайло Грушевський побачив шанс. Він очолив Українську Центральну Раду. Але через різницю у поглядах на майбутнє України проекту незалежної української держави провалився.

Він проголошував незалежність Української Народної Республіки (УНР) від Росії.

Оголошував об’єднання Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) в єдину соборну Україну.

Утворення Організації українських націоналістів під керівництвом Євгена Коновальця. Український громадсько-політичний рух, що ставив собі за мету встановлення Української соборної самостійної держави, її збереження та розвиток.

Геноцид українського народу радянським тоталітарним режимом, який забрав життя близько 7 млн українців.

Боролася з радянською системою і виступала за створення самостійної соборної української держави.

Мабуть, найважливіша дата в історії України. Наша держава стала незалежною.

Читайте у матеріалі: Як приймали Конституцію України | Спогади

Акції протесту українських громадян через фальсифіковані результати президентських виборів. Ця подія стала одним із символів української свободи і демократії.

Наймасштабніша подія в новітній історії України. Українці вийшли на Майдан Незалежності в Києві та в інших містах в знак протесту проти того, що проросійський президент Віктор Янукович відмовився підписувати угоду про асоціацію з ЄС. Через це росія почала війну з нами, яка продовжується дотепер.

Ранок того дня неможливо забути. росія намагається знову захопити наші землі та безжалісно вбиває українців. Але ми вкотре доводимо, що наш народ готовий боротися за свою незалежність. Віримо в перемогу!

Слава Україні!

 Ольга Пукавчук