Коломия До сайту

Ціни на гречку підуть униз

Після рекордного подорожчання гречка скоро має знизитися у ціні. Про це заявив міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський. За його словами, гречки в країні посіяли більше, ніж очікували. Скоро почнуть збирати урожай. На ринок потрапить багато цієї крупи. Це і має збити ціну.

Дізнавався Інформатор.

Які ціни на гречку в Коломиї

На коломийському ринку один кілограм розвісної гречки в пакетиках можна придбати за 98 грн. Але є продавці, які віддають і по 90 грн/кг. Гречана крупа торгової марки “Чемпіон” вартує 79 грн за 800 грам. Водночас, кілограмова пачка гречки від “Хатинки” обійдеться в 94 грн.

До теми: По чому у Коломиї сезонні овочі та фрукти?

У супермаркеті 1 кг гречаної крупи торгової марки “Літа” коштує 96,50 грн. А от за ту ж пачку вагою 800 грам від виробника “Чемпіон” треба заплатити 82,50 грн. За 750 г гречки від “Хатинки” треба віддати 75,50 грн.

Ще є крупа гречана “Хуторок” вартістю 79,30 за 800 грам. Ту ж саму вагу від “Добробуту” продають за 84,50 грн.

 

На скільки подешевшає гречка?

Гречка в Україні має подешевшати приблизно на 20 %. І станеться це у жовтні. Про це Інформатору розповів директор Міжнародної асоціації гречки Сергій Громовий. За його словами, цього року цією культурою засіяли значно більше площі, ніж минулого (120 тисяч гектарів замість 70 тисяч). Тож і врожай буде більшим.

«Зараз масові жнива гречки починаються. У вересні вони пройдуть і ми передбачаємо, що у жовтні буде різке здешевлення гречки. На 20 відсотків», – розповів Інформатору Сергій Громовий.

Зараз гречка в Україні коштує в середньому 90 гривень за кілограм. Якщо купувати її на вагу, буде дешевше. Кореспондент Інформатора в одному з супермаркетів бачив ціну у 86 гривень.

Чому гречка настільки подорожчала?

Хоч українців і називали «нацією гречкосіїв», але в попередні роки держава повністю не забезпечувала себе цією крупою. В Україні вирощували лише 60-70 відсотків від потреби. Решту – імпортували. Про це Інформатору розповів економіст Олег Пендзин.

«Ми мали імпорт з російської федерації, з Казахстану та з Білорусі», – каже економіст.

З початком повномасштабного вторгнення росії, експорт припинився. Запаси гречки в Україні почали закінчуватися. Тому й підскочила ціна. Порівняно з початком року вона виросла приблизно вдвічі. А директор Міжнародної асоціації гречки Сергій Громовий розповідає Інформатору – вже у середині липня гречку в Україну знову почали вести із росії. Навіть попри війну і закриті кордони. Обсяги були значно менші, ніж в попередні роки. Але сам факт експерта шокує.

«Це, звичайно, абсурд! В статистиці митної служби – там не показаний митний перехід. Яка країна постачання. Але зрозуміло, що це з росії. Її доставляли поїздом до Прибалтики, а далі машинами. Вона по документах не російська. Але це видно і по якості зерна. Є певні особливості, які відрізняють нашу гречку від російської – це і по механічних домішках, і по запаху. На смак», – розповів Інформатору Сергій Громовий.

Гречки буде більше, ніж потрібно

Але вже скоро російська гречка нам буде не потрібна. Врожай, який у найближчі тижні зберуть в Україні, повністю забезпечить потреби всього населення. З одного боку – крупи цієї в країні буде значно більше, ніж у попередні роки. А з іншого – людей в Україні зараз живе менше, ніж раніше.

«Нас в державі зараз вже не сорок мільйонів, а тридцять. Навіть ООН визнано, що прямих біженців – це тих, які виїхали й оформилися як біженці 6,8 мільйона. По наших цифрах, біженців насправді значно більше. Бо багато людей поїхали та не оформилися», – каже економіст.

А отже гречки в країні може бути навіть трохи більше від потреби. Врожай цього року має бути хороший. Погода поки цьому сприяє. Про це Інформатору розповів фермер Микола Малієнко. Він вирощує гречку на Київщині. Показує нам свої поля.

Микола Малієнко розповідає, цього року фермери, які посіяли гречку – у виграші. Ціна на неї збільшилася. А ось ті аграрії, які вирощували пшеницю, кукурудзу, соняшник, навпаки у програші. Через ситуацію із портами, які довгий час блокувала росії.

«Ціна на зернові та олійні культури на половину менша ніж була на початку року. З урахування курсу удвічі менша, ніж було минулого року», – каже фермер.

Микола Малієнко прогнозує, наступного року фермери можуть засіяти ще більше гречки.

«Насіють всі гречки і обвалять ціни в наступному році», – каже він.

Гуртова ціна на гречку знижується вже зараз. Ще місяць тому було майже 40 тисяч грн за тону. Зараз вже – близько 30 тисяч. Отже, скоро ціна буде знижуватися і в магазинах. Кілограм буде коштувати вже не 90 гривень, а приблизно 70 грн. Крім того, уряд ще в травні заборонив експорт цієї крупи. Гречку не можна вивозити на продаж, тому що це соціальний продукт. І в умовах воєнного часу потрібно всіма методами уникати дефіциту й тримати на неї ціну.

.