Клубів за інтересами у минулому столітті в Коломиї не бракувало. Але от спільнота людей з вагою понад 100 кілограмів привернула навіть увагу преси. А тим часом тендітні коломийські панни перемагали на конкурсах краси Австро-Угорщини.
Цікавинки з минулого розповіла науковиця музею історії міста Коломия Мирослава Кочержук. Інформатор ділиться вражаючими сторінками історії нашої любої Коломиї.
Клуб стокільових
В 1931 році серед мешканців нашого міста (мабуть, не надто тендітних) виникла ідея заснування клубу «стокільових», який би об’єднував коломиян з понад стокілограмовою вагою.
Як сповіщала газета «Tygodnik Pokucki Zjednoczenie» за 29 березня цього року, для реалізації задуму потрібно було хоча б десять бажаючих.
На очільника клубу претендент уже був – якийсь Петро П.
Є деякі сумніви, що цей клуб таки заіснував, принаймні в наступних числах часопису ніяких повідомлень про це не знаходимо. Та й таких огрядних коломиян у ті часи було не так і багато – чи то через спосіб життя, чи «здоровіші» продукти харчування – про що свідчать хоча б давні світлини.
До теми: 50 унікальних фото Коломиї з минулих сторіч
Та все ж, ідея цікава, а ще цікавіше було б дізнатися, якою мала бути мета діяльності клубу – чи не спільна боротьба з лишніми кілограмами?
Панна Стефа летить до Зальцбурга
А от молодій коломиянці Стефанії Стеллі Фальберівні надмірна вага точно не загрожувала, якраз навпаки – дівчина цілком підтвердила знамениті слова коломийки «…в Коломиї дівки файні, як пшеничне тісто», адже здобула перемогу на конкурсі краси в австрійському місті Гмунден з нагоди відкриття там курортного сезону.
Часопис «Tygodnik Pokucki Zjednoczenie» за 6 вересня 1931 року повідомляв цю приємну звістку, яка зрештою не стала великою несподіванкою для коломиян, бо надзвичайна врода панни Стефанії була добре знана містянам.
Як бачимо, оцінило її й журі конкурсу, очолюване професором музикології й композитором Юліушем Варгою, до якого входили скульптори, художники та актори придворного віденського Бургтеатру.
Переможниця отримала цінні подарунки, зокрема античні каблучки та екскурсійну подорож літаком над Зальцбургом, а також провела конференцію з представниками берлінського театру Рейнгарда.
Наталка Чолій у костюмі керамічного флякона
Першу нагороду в 1935 році на костюмованому балу у Львові отримала й українка, коломийська красуня Наталка Чолій (Перфецька) за оригінальний маскарадний костюм «керамічний флякон», знимку якої поміщено у збірнику «Коломия й Коломийщина».
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook , Telegram та Instagram. Надсилайте свої новини на пошту kl.informator@gmail.com
Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – телефонуйте 096 545 8237
Наукова співробітниця Музею історії міста Коломиї
Мирослава Кочержук