Інформатор Коломия

ЖИТТЯ

Без води, повітря та з тілесними ушкодженнями: умови перебування у Делятинському психоневрологічному інтернаті

У Делятинському психоневрологічному інтернаті була перевірка. Під час неї виявили недоліки, які порушують права людини, зокрема немає безперебійного постачання води та доступу до свіжого повітря. Також ніде не фіксують випадки травмування пацієнток і багато іншого. 

Про це повідомили на сайті Уповноваженого ВРУ з прав людини, пише Інформатор.

Делятинський психоневрологічний інтернат є стаціонарним інтернатним закладом соціального захисту, що утворюється для тимчасового або постійного проживання/перебування громадян (жінок) із стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги, соціальних послуг та комплексу реабілітаційних заходів і яким згідно з висновком лікарської комісії за участю лікаря-психіатра не протипоказане перебування в інтернаті.

На час відвідування комісії в інтернаті перебувало 168 жінок.

Співробітники Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму виявили численні недоліки у роботі інтернату. Вони призводять до порушення прав підопічних.

Встановили, що:

  • підопічні не надають письмову усвідомлену згоду на лікування,
  • установа не організувала проведення огляду підопічних лікарсько-консультативною комісією за участю лікаря-психіатра,
  • не забезпечується гемолітичний контроль підопічним, яким тривалий час призначаються препарати з діючою речовиною “клозапін”, що може призвести до важких наслідків для їхнього здоров’я.
  • переважна більшість підопічних потребує надання стоматологічної допомоги,
  • виявили численні порушення санітарно-гігієнічних норм, порушення установленої норми житлової площі з розрахунку на одного підопічного.

В інтернаті не дотримуються принципів безбар’єрності, що унеможливлює самостійний доступ підопічних до приміщень, які розташовані на першому поверсі будівлі і доступ до свіжого повітря. В інтернаті немає безперешкодного доступу підопічних до питної води – підопічні набирають воду із кранів у санвузлах.

Встановлено порушення права підопічних володіти, користуватися і розпоряджатися власними коштами, оскільки пенсії недієздатних підопічних не витрачаються на їхні потреби, а накопичуються на банківських рахунках, через те, що керівництво закладу не бажає брати на себе відповідальність за їх витрачання. На момент відвідування загальна сума коштів 16-ти недієздатних підопічних, накопичена на банківських рахунках, становить 1 069 864, 76 грн.

Крім того, в інтернаті не здійснюється фіксація випадків травмування підопічних. Група НПМ виявила жінок, які мали свіжі тілесні ушкодження на обличчі та голові, хоча останній запис у журналі травматизму датується серпнем 2022 року. Під час спілкування з’ясували, що деякі підопічні отримали травму внаслідок падіння, проте в інтернаті мають місце часті випадки застосування насильства серед підопічних по відношенню одна до одної. Це свідчить про приховування фактів отримання тілесних ушкоджень підопічними і, як наслідок, може призвести до порушення їх права на захист від катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження.

Уповноваженим з метою усунення виявлених порушень прав і свобод осіб, яким надаються соціальні послуги зі стаціонарного догляду, до компетентних органів буде скеровано відповідні акти реагування.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook , Telegram та Instagram. Надсилайте свої новини на пошту kl.informator@gmail.com 

Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – телефонуйте 096 545 8237

Нагору