Коломия До сайту

14 травня: свята, іменинники, важливі події в історії

У неділю, 14 травня 2023 року, в Україні триває 445-й день повномасштабного вторгнення рф. До Нового року залишилося 231 день. У цю дату іменини святкує Ніна, Тамара, Веремій, Макар та Гнат.

Які свята в Україні та світі – розкаже Інформатор.

День матері

Щорічно у другу неділю травня в багатьох країнах Європи, Африки, Північної та Південної Америки, Австралії, Китаї та Японії відзначають одне з найбільш світлих і добрих свят – День матері.

Від 1600 року, в Англії з’явилася традиція святкування Материнської неділі. У цей день, який припадав на четверту неділю Посту, вшановували матерів. А ще цього дня не можна було працювати, потрібно було обов’язково відвідати батьків.

У 1907 році американка Анна Джарвіс із Західної Вірджинії виступила з ініціативою вшанування матерів у пам’ять про свою матір, яка передчасно пішла з життя. Анна писала листи в державні установи, законодавчі органи, видатним особам із пропозицією один день на рік присвятити вшануванню матерів.

У сучасній українській історії День Матері вперше влаштувала Спілка українок Канади 1928 року. Наступного року це свято відзначали вже й у Львові. У 1939 свято заборонила радянська влада. Під час Другої світової війни та окупації були спроби свято відродити. Із 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, Свято матері повернулося в Україну. За часів незалежної України свято встановлено “…на підтримку ініціативи Державного комітету України у справах сім’ї та молоді, міжнародної організації “Жіноча громада”, Спілки жінок України, громадської організації “Союз українок”…” згідно з Указом Президента України “Про День матері” від 10 травня 1999 року № 489/99. Відзначають його щороку у другу неділю травня.

День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

Допомога євреям у роки Другої світової війни на території Європи, окупованій нацистами, найчастіше каралася смертю самого рятівника і всієї його родини. На знак подяки єврейський народ ініціював почесне звання для таких людей – “Праведник народів світу”.

Це звання присуджує держава Ізраїль не євреям, які ризикували життям під час Голокосту, щоб врятувати євреїв від знищення нацистами. Отримати його можна лише за рекомендацією єврейської спільноти, а спеціальна комісія вивчає всі документи і свідчення людей, які можуть підтвердити факт порятунку.

Звання отримує людина, яка брала активну участь у порятунку євреїв від небезпеки страти або депортації в табір смерті. При цьому рятувальник не сподівався отримати натомість будь-яку фінансову компенсацію, а також протягом подальшого життя не завдав шкоди жодній іншій людині.

Станом на 1 січня 2020 року 2 659 громадян України удостоєні Ізраїлем звання “Праведника народів світу” за порятунок євреїв від Голокосту, тобто нацистської політики знищення.

Міжнародний день шанування чихуахуа (International Chihuahua Appreciation Day) — це особливий день, присвячений одній із найменших порід собак у світі — чихуахуа. Цей день, який відзначається щорічно 14 травня, є нагодою для власників та ентузіастів чихуахуа в усьому світі висловити свою любов і вдячність цим чарівним і відданим товаришам.

Всесвітній день топіарію (World Topiary Day) — це щорічне свято мистецтва топіарію, тобто практики обрізання та формування рослин у декоративних формах, таких як тварини, геометричні фігури та скульптури людей. Цей день відзначають у 14 травня, засновник події Levens Hall and Gardens. У цей день є можливість для садівників, садівників та ентузіастів продемонструвати свої навички та поділитися знаннями з іншими. Багато садів, парків і громадських місць по всьому світу беруть участь у заході, демонструючи свої топіарні творіння та пропонуючи екскурсії та майстер-класи.

Церковне свято

Православна церква вшановує пам’ять святого Єремії – другого з чотирьох великих пророків, згаданих у Старому Заповіті. Народився він за сім кілометрів від Єрусалима, а його пророча діяльність припадала на найбурхливіший період Іудейського царства.

Ще цього дня: