За останні роки багато зелених насаджень було знесено в нашому місті через «досягнення деревами вікової межі», хоча стовбури та крони дерев були повністю здоровими.
Для сайту Інформатор голова ГО «Екологічне товариство «Зелений світ» Василь Лютак проаналізував найбільш виразні приклади, коли коломийські озеленювачі позбавили місто “природніх легень”, які були здоровими, в той самий час сухостійні чи аварійні дерева лишили поза увагою.
За останні 2 роки у Коломиї зрізали здорові дерева
- на вулиці Січових Стрільців, 28 було знесено 4 дерева породи ясень, акація
- на площі Афганців – 3 дерева ясеня
- на вул. Б. Хмельницького,7 – 2 дерева
- на вул. Гетьманській – 8 дерев породи граб, ясень, акація
- на двох кладовищах по вул. Карпатській та Мазепи знесено в 2021-2022 роках більше 100 здорових дерев таких порід, як дуб звичайний, клен-явір, ясень звичайний, акація біла та інші.
І це далеко не повний список.
До речі, на кладовищі по вул. Мазепи від літа лежать повалені дерева, які до цього часу не прибрані комунальними службами. Натомість на цьому ж кладовищі стоять сухостійні аварійно небезпечні дерева, які створюють загрозу для людей та навколишнього середовища.
Заслуговує уваги випадок по вул. Січових Стрільців, 25 де власники кафе, щоб зберегти дерево зробили в бетонній огорожі спеціальний отвір.
І тут же через кілька метрів, коло цього будинку якась черства душа зламала молоде деревце липи, не задумуючись над тим, що через 10-15 років це деревце давало би пахощі в період цвітіння для мешканців цього будинку і скільки би меду зібрали бджоли з цього медоносного дерева.
ГО «Екологічне товариство «Зелений світ» рекомендує всім службам, які причетні до знесення зелених насаджень, з відповідальністю підходити до кожного випадку при знесенні дерев. Адже кожне дерево не тільки прикрашає ландшафт нашого міста, але і збагачує повітря киснем і приносить прохолоду.
Які сухостійні, аварійні дерева залишили:
Як мали би проводитися чистка та зрізка дерев
Як показує практика минулих років дані роботи проводяться з грубим порушенням правил та Постанови Кабінету міністрів України від 1-го серпня 2006 року №1045, що завдає непоправних втрат по збереженню екосистеми та природи в цілому.
Щоб попередити подібні випадки ГО «Екологічне товариство «Зелений світ» надає детальну інформацію «Про затвердження порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах».
Видалення зелених насаджень здійснюється в разі:
- будівництва об’єктів архітектури;
- знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев діаметром кореневої шийки не більше 5см;
- ліквідація аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту;
- відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, що затінюється деревами;
- проведення ремонтних і експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередач;
- досягнення деревами вікової межі;
- проведення господарської діяльності на території розсадників і вирощування декоративних дерев та кущів;
- ліквідація наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації.
Видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради на підставі ордера.
Зелені насадження у населених пунктах можна зносити без ордера у разі:
- зрізання аварійних, сухостійних і фаутних дерев;
- у процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у випадку коли стан зелених насаджень загрожує життю або здоров’ю людей чи майну громадян;
- на територіях меморіальних комплексів або кладовищ.
У перелічених випадках оформляються відповідні акти.
На земельних ділянках, які знаходяться в приватній власності та на присадибних ділянках знесення зелених насаджень проводиться за рішенням власника земельної ділянки без сплати відновної вартості.
Натомість у Коломиї видалення дерев без наявних актів зустрічалися щодо десятків зрізаних дубів на Монастирку, а також у інших випадках. Найбільше обурює, що цінні породи деревини за версією ратуші пустили на котельні.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook , Telegram та Instagram. Надсилайте свої новини на пошту kl.informator@gmail.com
Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – телефонуйте 096 545 8237