Інформатор Коломия

ЖИТТЯ

“Витягнув – не викидай”: що робити після зустрічі з кліщем?

"Витягнув не викидай": що робити після зустрічі з кліщем?

Від початку 2024 року в Калуському районі зафіксували три випадки хвороби Лайма, яка переноситься через укуси кліщів. З настанням тепла люди багато часу проводять на свіжому повітрі, тож шансів зустрітись з кліщем значно більше. 

Інформатор розповість про те, що робити, щоб не принести їх додому і як правильно проводити огляд після прогулянки.

Просто укуси цих паразитів не несуть небезпеку, однак вони переносять збудники важких хвороб, і саме про це слід завжди пам’ятати. Якщо ви виявили у своєму тілі кліща, потрібно відразу звернутися до лікаря. Там вам допоможуть його витягнути та проконсультують щодо подальших дій. Якщо у вас немає можливості завітати до фахівця, потрібно витягнути кліща самостійно.

Якщо вам таки вдалось витягнути самостійно, то в жодному разі його не викидайте. Кліща потрібно помістити в будь-яку ємність та віднести до лікаря-інфекціоніста. Обов’язково стежте за своїм самопочуттям впродовж наступних трьох тижнів. Якщо шкіра почервоніла, у вас піднялася температура або погіршився стан здоров’я — одразу звертайтеся до лікаря.

Пам’ятайте: коли кліщ чіпляється до вашого одягу, то залишається нерухомим, аж доки ви припините активно рухатись, сядете чи ляжете. Саме тоді нападник починає шукати місце прикріплення до тіла — повільно переміщується знизу вгору. Цей процес може тривати від 30 хв до трьох і більше годин, чи навіть кілька днів.

А тепер, кілька порад, які допоможуть уникнути укусів кліща:

  • Подбайте про відповідне вбрання. Обирайте закрите взуття й одяг: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, світлого кольору, бажано вдягнути штани й заправити їх у шкарпетки.
  • Покривайте голову головним убором — кепкою, панамкою, косинкою — і закрийте шию.
  • Перед виходом в ліс для захисту скористайтеся репелентом — спеціальним засобом, найчастіше у вигляді аерозолю, що відлякує кліщів.
  • Дотримуйтеся інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно, коли час дії мине.
  • На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте в траву обабіч: саме там кліщів найбільше.
  • Звільніть місце для привалів від хмизу, гілок, сухої трави в радіусі 20–25 м.
  • Оглядайте себе та своїх близьких щодвігодини прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: тварина виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус. Потрібен ретельний огляд, оскільки вкусити може й так звана німфа — молодий дуже маленький кліщ.
  • Одразу після повернення додому ще раз огляньте близьких, дітей і себе: найкраще це зробити в білій ванні з добрим освітленням. Ретельно обстежте своє тіло, особливо ділянки, покриті волоссям.

Оглядайте кожен сантиметр тіла знизу вгору, від лінії шкарпеток до волосся та шкіри голови. Адже, від ретельності огляду залежить ваше здоров’я.

Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2–3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується в розмірах.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook , Telegram та Instagram. Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – пишіть нам на пошту kl.informator@gmail.com 

Нагору