Архітектурний ансамбль коломийського середмістя – це щільна забудова більше чи менше вигадливих споруд. Ось вулиця Чорновола – славетна стометрівка Коломиї, – роззирати котру в найменших деталях не обридає ні корінним містянам, ні гостям покутської столиці. Та, виявилось, не усі будівлі головної вулиці Коломиї є під захистом як пам’ятки архітектури.
У випадку ж із будівлею на розі вул. Валова-Чорновола рятувати будинок доведеться самим власникам.
Інформатор Коломия розповість чому так.
Тріщини з’явилися на фасаді будинку біля року тому. Що спровокувало – важко сказати без експертизи, та уважний коломиянин, швидше всього, пригадає, що рік тому розпочалась реконструкція сусідньої будівлі на вул. Валовій.
Та виявилось, ця споруда на вул. Чорновола, 21 не знаходиться під захистом як пам’ятка.
Програма збереження фасадів історичного ареалу
“Дуже шкода цю будівлю, але вона не внесена ні до переліку пам’яток архітектури місцевого значення, ні до переліку об’єктів, пропонованих до внесення в перелік пам’яток місцевого значення”, – пояснює пані Оксана Пашник, завідувачка сектору охорони культурної спадщини.
Перелік цих об’єктів складений давно ще у 2013 році. Внести до цього списку будівлю на Чорновола, 21 (або будь-яку іншу історичну будівлю) все ж можливо. Після довгих процесів підготовки документів будівля таки може отримати охоронний номер, але для цього потрібно знайти історичну довідку, підготувати прохання на Мінкульт, відзняти стан будівлі. Окрім того, внести її можливо тільки у відреставрованому стані, тобто без реставрації її не приймуть.
Виходить зараз клопоти про порятунок будівлі на вул. Чорновола, 21 ляжуть на плечі самих власників споруди…
Що ж до збереження архітектури Коломиї, то у міській раді є програма охорони та збереження культурної спадщини Коломийської ТГ на 2022 та 2025 роки. Якби влада Коломиї в особі міського голови й депутатів заклала у бюджет кошти, то це б дозволило проводити заходи з відновлення, ремонту, реставрації фасадів, балконів і навіть історичних дверей.
Проте ця програма охорони та збереження культурної спадщини не фінансується.
Тобто навіть якби ця будівля на вулиці Чорновола, 21 була внесена до переліку пам’яток архітектури, то отримати фінансування на її реставрацію чи ремонт було б надскладною задачею.
До теми: Заради вітрини демонтували частину стіни історичного будинку в Коломиї. Що каже архітектор?
Інформатор звертатиметься до міського голови із пропозицією звернути увагу на стан історичних будівель, більшість яких востаннє бачили руки майстра чверть століття тому – у рамках підготовки до Х-го міжнародного гуцульського фестивалю, що відбувався у Коломиї. Саме тоді у Коломиї постала велетенська Писанка. Але ж… не тільки писанкою єдиною жити місту з цісарською історією та польсько-австрійською забудовою.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook , Telegram, Viber та Instagram. Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – пишіть нам на пошту kl.informator@gmail.com