Б’є – отже любить. Насправді це реліктове уявлення про припустимі стосунки. Від цього українське суспільство відходить надто повільно. Проблема стара як світ. Та часто насилля проявляється не лише синцями на тілі. Моральний тиск, приниження, позбавлення засобів існування, погрози – все це різновиди домашнього насильства.
Суддя-спікер Коломийського міськрайонного суду Денис Коваленко розповів про те:
- Яка відповідальність за домашнє насилля
- Скільки справ щороку місцевий суд розглядає за встановленими фактами такого насилля.
- Які докази до уваги й чому важливо не нівелювати такі випадки.
У випуску дивіться:
- 20:00 – коли за домашнє насильство настає кримінальна відповідальність?
- 26:00 – коли призначають громадські роботи за домашнє насильство?
- 30:12 – адміністративний арешт як відповідальність за домашнє насильство
- 33:00 – кількасот гривень штрафу за домашнє насилля? Як так і що в інших країнах?
- 41:20 перенесення справи з адміністративної в кримінальну площину
- 44:00 – які докази важливі у судових справах за домашнє насилля
Тривожні цифри:
статистика випадків домашнього насильства у Коломийському районі
Інформатор Коломия отримав дані від поліції Коломийського району та міськрайонного суду. Статистика свідчить, що у середньому правоохоронці отримують по 2,5 викликів щодня за скаргами про домашнє насильство. Половину таких випадків скаржники не бажають оформлювати у протоколи. Відтак і суди потрапляє тільки менше половини таких випадків.
Зокрема Коломийський відділ поліції повідомляє, що за ст. 173-2 КУпАП ( ст. 173-2 КУпАП) у 2023 році було 963 повідомлення про домашнє насилля, з них складено 350 протоколів. За 8 місяців 2024 року таких повідомлень було 775 і тільки третина було оформлено у протоколи (268 випадків).
Важливо розуміти, що у випадку нанесення тілесних ушкоджень орім справи про вчинення домашнього насильства суд розглядатиме ще одну – уже за кримінальним кодексом. А у певних випадках може розглянути кримінальну справу замість адміністративної.
Куди звертатися, якщо ви чи ваші рідні стали жертвами домашнього насильства
Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації працює з 1997 року. Це єдина в Україні національна і безкоштовна гаряча лінія з питань попередження ґендерно зумовленого насильства та торгівлі людьми.
◊ Дзвоніть 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного)
Більше інформації про аспекти домашнього насильства читайте ТУТ.
Тим часом, безоплатна правова допомога пропонує свої послуги. У Коломиї місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться на вул. Міцкевича, 2 (в приміщення міського відділу ДРАЦС, 2-й поверх). Телефонуйте: (03433) 46372, 46376.
Довідково
Домашнє насильство – це не лише про побої. Зокрема окрім фізичного насильства є ще такі види:
- економічне насильство – форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру;
- психологічне насильство – форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи;
- сексуальне насильство – форма домашнього насильства, що включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності;
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, Viber та Instagram. Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – пишіть нам на пошту kl.informator@gmail.com