Коломия До сайту

Не тільки НКВД-исти, але й німецькі солдати: чиї останки ексгумували на площі у Коломиї

Результати експертизи останків, котрі ексгумували на площі Скорботи у Коломиї розвіяли міф про 500 похованих тут червоноармійців. Зокрема кількість тіл, що покоїлися під червоною плиткою, в рази менша. Крім того тут виявили останки 15-ти німецьких солдат. Їх уже відправили в Німеччину.

Детальніше розповість Інформатор Коломия за даними матеріалу Бліц-Інфо.

У серпні в Коломиї тривали ексгумаційні та пошукові роботи на площі Скорботи. Віднайдено 8 домовин, в кожній із яких – по кілька останків.

В архівних документах йдеться про те, що у цьому місці після завершення Другої світової війни перепоховали 520 працівників НКВС (НКВД) та радянських солдатів.

“Місцеві старожили пам’ятають, коли фактично за одну добу чи одну ніч перепоховали переважно військових внутрішніх військ НКВС . Серед них — славнозвісний Дергачов, який проводив каральні акції проти українського населення й визвольного руху. Саме він загинув у бою з відділом під командуванням легендарного сотенного УПА Мирослава Симчича“, — розповідає Василь Тимків.

Згідно легенди радянський меморіал створили на місці, де буцімто поховано понад 500 червоноармійців.

Та розкопки виявили, що самі тіла знаходилися не під меморіальними таблицями, а прямо на проході.

“Під меморіальними плитами могил не було, тож довелося їх трохи пошукати. За документами з’ясували, що раніше меморіал був дещо в іншому місці. Відтак, розкопали територію довкола і справді знайшла тіла, але під тротуаром. Очевидно, проектувальнику меморіалу не сподобалось місце могил, тому його просто пересунули. А над могилами зробили тротуар”, – каже Тимків.

За словами історика, всі знайдені людські останки були перепоховані раніше, ще у 1947 році. Тож він не здивувався, коли людські кістки знайшли не тільки у ящиках, а й поза ними.

“Ми знали за архівними документами, що це були тіла, перенесені з колишньої базарної площі біля Ратуші. Тоді перепоховання солдати робили за добу, дуже бігом. І напевне їм не вистачило ящиків, то просто все, що викопали з того цвинтаря, висипали у яму. Я почав звіряти всі прізвища, які були зазначені у плитах. І виявилось, що близько сотні – це НКВД, які загинули від рук ОУН-УПА. Саме так вказано у архівах. А чотири сотні червоноармійців, які були на цьому меморіалі, насправді поховані у селах і на інших цвинтарях Коломиї. Тобто, ніхто перепоховань спеціально для меморіалу не робив. Гадаю, що таким чином вирішили приховати кількість вбитих упівцями НКВД-тів і “розбавили” прізвища червоноармійцями, які загинули від поранень у госпіталі”, – відзначив директор КП “Пам’ять”.

Загалом, на площі знайшли останки близько 100 людей. Тож інформація про 500 похованих вояків прогнозовано виявилося вигадкою радянської влади.

Нонсенс: напис на меморіалі “Борцям, які загинули за волю України” насправді, як виявилось, присвічувався НКВД-истам та німецьким окупантам.

Як встановили, що серед останків є рештки тіл німецьких солдатів

Втім, на цьому сюрпризи для пошуковців не закінчилися. Серед людських останків знайшли німецьку нагороду. Спочатку подумали, що це міг бути трофей. Та все ж раніше мали історію на Закарпатті, де разом з червоноармійцями були поховані німці, тож і в цьому випадку вирішили виключити такий варіант. Відтак, проконсультувалися з німецьким товариством, яке займається перепохованням німецьких солдатів.

“Нам порадили перевірити зуби. У Німеччині солдатам ставили таку “заливку” на зуби, тобто пломбували. Так ми виявили, що серед цих останків було 15 німців. За даними з німецьких архівів, під час Другої світової 16 німців поховали на цвинтарі біля Ратуші у Коломиї. Та радянська влада ті хрести знесла і почали ховати там НКВДистів. Очевидно, коли солдати проводили перепоховання до меморіалу, то просто викопали всі останки, які знайшли. Ніхто не розбирався, чиї вони. Тож 15 німецьких солдатів вже поїхали додому. А щодо решти останків, то робота триває, досліджуємо в архівах кожне прізвище. Думаю, що за кілька тижнів вже буде повний список і у Коломиї проведуть перепоховання”, – відзначив Василь Тимків.

Уявляєте цей абсурд, комуністи десятиліттями носили вінки на площу, де радянські кати були поховані впереміш із німецькими окупантами…

До слова, пам’ятник радянським воїнам на площі Скорботи демонтували ще в 2021 році.

Після ексгумації в серпні 2024 року меморіальні тумби перевезли на польське кладовище.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook , Telegram,  Viber та Instagram. Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – пишіть нам на пошту kl.informator@gmail.com