Коломия До сайту

Цікава легенда та історія церкви Успіння Пресвятої Діви Марії у Городенці

В самісінькому серці Городенки, поруч із головною площею міста, вже майже три століття височіє церква Успіння Пресвятої Діви Марії. Її зведення приписують “дуету” Меретин & Пінзель. А за легендою, цей храм заснований Потоцьким як спокута гріха за вбивство юної дівчини. 

Інформатор Коломия відвідав церкву Успіння Пресвятої Діви Марії у Городенці та ділиться цікавим.

Храм споруджений для української греко-католицької громади у XVIII сторіччі коштом Миколи Василя Потоцького. Згідно з легендою, він був зведений в знак покути магнатом свого гріха – вбивства молодої дівчини. За однією з версій, ці події лягли в основу народної “Пісні про Бондарівну”.

Як відомо, церква будувалася майже 10 років. Зводити святиню завершили у 1763 році. А 1 червня 1766 року відбулося пишне освячення коштом фундатора, обряд провів єпископ Лев Шептицький.

Будівництво цієї греко-католицької церкви відбувалося за участю італійського архітектора Бернарда Меретина та скульптора Йогана Пінзеля. Це одна з останніх споруд, створена обома майстрами. Добудовувався храм вже після смерті архітектора. А інтер’єр оздоблювали вже учні Пінзеля.

Замість хрестів на церкві видніються герби Потоцьких – фамільні хрести «Пилява», оскільки тоді рід Потоцьких володів містом Городенка. Фасад храму прикрашений іконами, має великі аркові вікна та кований балкон над входом. Архітектура храму не відповідає традиціям українських православних храмів, але красива, урочиста та стрімка. Споруда прямокутна з заокругленою вівтарною частиною, однокупольна.

Іконостас церкви нагадує іконостас собору святого Юра у Львові, що може свідчити про спільний авторство Івана Пінзеля. Фронтон головного фасаду церкви має схожість з фронтоном костелу Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії, розташованого поруч.

Архітектурні форми церкви, її деталі і декоративність свідчать про майстерність та турботу про її вигляд. Поруч з храмом знаходиться триярусна дзвіниця, а територія навколо обгороджена кованим парканом. Біля церкви дбають про порядок та чистоту.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegram,  Viber та Instagram. Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – пишіть нам на пошту kl.informator@gmail.com