21 листопада у Коломиї презентували проект реконструкції площі Скорботи. Обійшлося не без суперечок, та вкінці-кінців загальну концепцію площі, де будуть символічні арки, каскадний водоспад і модерний герб у центрі, погодили. А от ідея розміщення вздовж тротуару портретів загиблих захисників сучасної війни рідним Героїв до душі не припала.
Як виглядатиме оновлена площа Скорботи – чув, бачив і відзняв для вас Інформатор Коломия.
Проєкт реконструкції площі, де будуть вшановувати пам’ять загиблих у боротьбі за Україну, буде поділений на 4 менші проекти. І тільки перший з них – сама площа без кільцевої і довколишньої інфраструктури – беруться реалізовувати наступного року. Вартість сягає 38 млн грн.
Автором проекту нової площі є коломийський архітектор Гриць Бойчук. Він також проектував оновлення площі перед музеєм писанкового розпису, що була реалізований у 2023 році.
Після презентації реконструкції цієї локації цілком правильно буде стверджувати, що зміни тут будуть докорінними.
Серед головних змін площі Скорботи, яка, до слова, у реєстрі пам’яток досі має назву площа Героїв, побачимо повний демонтаж огорожі й живоплоту із самшиту, заміну бруківки, встановлення великого “заземленого” герба в центрі, облаштування 4-ох арок, що символізуватимуть опір українців І та ІІ світових війнах, національно-визвольну боротьбу та сучасну російсько-українську війну. Площу планують озеленити десятками дорослих дерев, а це немалі кошти. Тим часом з тих, що росли тут залишиться тільки одна хвоя та два старі дерева при вході на площу.
Що насторожує у проєкті:
- Площа має стати місцем вшанування пам’яті українців, які виборювали нашу волю. Проте наразі в такому форматі ця територія виглядає як місце відпочинку.
- Герб автори проєкту обітнули, сам символ розірваний. Україну віками намагаються роздерти, а тим паче зараз. Герб має бути єдиним нерозривним символом. Крім того державні символи не можна обрізати, викривлювати, перевертати чи роздрібнювати. Крім того у тризубі України закладено слово ВОЛЯ, а у проєкті Гриця Бойчука лишилося тільки ВЛЯ… Бо герб “закопаний” у землю. Ну, з символами держави так не можна.
- Портрети загиблих захисників автори проєкту пропонують розмістити на невеликому підвищенні вздовж вулиці Січових Стрільців, по-суті на околиці площі. З цим рідні Героїв не погодилися. Реальність така, що у нас є загиблі захисники поховані на територіях, які нині є тимчасово окупованими, а тому меморіал на оновленій площі буде єдиним місцем, де можна буде запалити свічку й помолитися за близьку душу. Крім того ставити портрети на рівні пояса неетично: лиця загиблих захисників мають бути на рівні очей перехожих або й вище.
- Чомусь у проєкті прапор встановлено ліворуч. Це робить його якимось вторинним символом. Але прапор – такий самий важливий атрибут держави, як і герб чи гімн. Стяг має височіти посередині й бути у безпосередньому епіцентрі патріотичної площі.
4. Увесь центр площі займає конструкція з асиметричних арок і каскаду, а тому в разі масових зібрань натовп буде поділений по різні боки. До слова у Коломиї немає жодної просторої площі, де б конструкції не займали б центр.
5. На візуалізації проєкту реконструкції показано столики з напоями. Даруйте, це якийсь неетичний жарт? Місце пам’яті загиблих, а тут літні кафе? Що далі? Музика?
Словом зауважень було чимало, а проте міський голова заохочував того ж дня прийняти рішення хоча б у загальних рисах, а вже потім детально обговорити окремі елементи.
Свої думки щодо презентованого проєкту пишіть нам в коментарях або ж на пошту kl.informator@gmail.com.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, Viber та Instagram.