За пошуково-ексгумаційні роботи, що проводились восени на площі Скорботи у Коломиї, з місцевого бюджету заплатять майже 100 000 грн.
Повідомляє Інформатор.
Договір на закупівлю таких послуг виклало управління комунального господарства на платформі Prozorro. Виконавцю – комунальному підприємству облради з питань пошуку та перепоховання жертва воєн, депортацій та репресій тоталітарних режимів “Пам’ять” мають виплатити 99 722 грн.
Роботи з пошуку та ексгумації захоронених на площі Скорботи (досі офіційна назва – площа Героїв) тривали тиждень.
Віднайдено 8 домовин, в кожній із яких – по кілька останків. Наразі триває експертиза біологічного матеріалу, але вже зараз можна сказати, що тут майже 70 років під товщею ґрунту залишалися щонайменше 100 тіл. Згідно даних з архівів – тут перепоховані співробітники НКВС та радянські солдати. Та згодом стало відомо, що окрім них тут знайшли також і рештки німецьких солдат.
За словами історика, всі знайдені людські останки були перепоховані раніше, ще у 1947 році. Тож він не здивувався, коли людські кістки знайшли не тільки у ящиках, а й поза ними.
“Ми знали за архівними документами, що це були тіла, перенесені з колишньої базарної площі біля Ратуші. Тоді перепоховання солдати робили за добу, дуже бігом. І напевне їм не вистачило ящиків, то просто все, що викопали з того цвинтаря, висипали у яму. Я почав звіряти всі прізвища, які були зазначені у плитах. І виявилось, що близько сотні – це НКВД, які загинули від рук ОУН-УПА. Саме так вказано у архівах. А чотири сотні червоноармійців, які були на цьому меморіалі, насправді поховані у селах і на інших цвинтарях Коломиї. Тобто, ніхто перепоховань спеціально для меморіалу не робив. Гадаю, що таким чином вирішили приховати кількість вбитих упівцями НКВД-тів і “розбавили” прізвища червоноармійцями, які загинули від поранень у госпіталі”, – відзначив директор КП “Пам’ять” Василь Тимків.
Загалом, на площі знайшли останки близько 100 людей. Тож інформація про 500 похованих вояків прогнозовано виявилося вигадкою радянської влади.
“Місцеві старожили пам’ятають, коли фактично за одну добу чи одну ніч перепоховали переважно військових внутрішніх військ НКВС . Серед них — славнозвісний Дергачов, який проводив каральні акції проти українського населення й визвольного руху. Саме він загинув у бою з відділом під командуванням легендарного сотенного УПА Мирослава Симчича“, — розповідає Василь Тимків.
Після ексгумації меморіальні тумби відвезли на польське кладовище, а територію розрівняли. Наприкінці осені відбулись громадські слухання, де архітектор Гриць Бойчук представив проєкт реконструкції площі Героїв. Детальніше читайте у статті Коломияни погодились з проектом нової площі Скорботи
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, Viber та Instagram. Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – пишіть нам на пошту kl.informator@gmail.com