Маланка це новорічний обряд з переодяганням у тварим та фолькльорних персонажів. Традиційно Маланку святкують на Щедрий вечір, за новим календарем свято припадає на 31 грудня. Чи не найяскравіше відзначають свято саме на Франківщині.
Інформатор Коломия розповість як маланкують на Коломийщині.
Святкування Маланки в селі Белелуя досі залишається незмінним ще з давніх часів.
Підготовка до дійства починається ще з кінця літа. Люди відкладають матеріал для костюма одного з найяскравіших персонажів свята — Ведмедя.
У цьому магічному яскравому костюмованому обряді беруть участь традиційні персонажі — Маланка і Василь, які залишаються головними фігурами. А також дід, баба, ведмідь, чорт, жид, смерть, шандар (поліцай) та лікар. Найбільш захопливими серед них вважаються ведмеді, адже костюм виготовляють із перевесел — вузликів із висушеної осоки, які пришивають до основи, що складається з комбінезона (або штанів), куртки та шапки. Особливістю головного убору є квітка, яка має відрізнятися залежно від кута. Маскою для персонажа слугує протигаз. Всередньому костюм Ведмедя важить від 30 до 40 кілограм.
Мешканці села з самого ранку 31 грудня розпочинають фінальну підготовку костюмів до події. По обіді маланкарі з трьох кутів села збираються біля Народного дому. Саме дійство ділиться на три етапи – коляда, борінка та вечірнє щедрування по хатах. У коляді беруть участь старші хлопці, які переодягнені в традиційні костюми.
Кульмінацією свята є борінка – велика “битва” маланкарів, яка проходить на футбольному полі на околиці села. Першими б’ються два ведмеді, під наглядом суддів вони жмуть один одному руки , саме тоді змагання вважаються відкритими.
Далі на поле битви виходять чорти, жиди, смерті. Переможцем вважається той хто вкладе на землю противника. По завершенню двобоїв глядачі фотографуються, розходяться та готуються до маланкування по хатах. Зазвичай, усіх маланкарів кличуть до столу та спільної вечері.
До слова, минулого року белелуйську Маланку внесли до списку нематеріальної культурної спадщини України.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, Viber та Instagram. Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – пишіть нам на пошту kl.informator@gmail.com