Делятин — мальовничий куточок Гуцульщини, колись відомий як курорт із цілющими солями, а сьогодні популярний гірськими маршрутами та збереженими пам’ятками.
Інформатор Коломия ділиться історією мальовничого селища Делятин.
Делятин місцевість, яка розкинулась над Прутом та етнографічно належить до Гуцульщини. Через селище проходять основні залізничні та автомобільні шляхи.
Делятин вперше згадується на початку XV століття, як подаровані польським королем землі двом братам, які згодом взяли нове прізвище – Делятинські. Згодом село стало центром окремої волості разом з Микуличином, Ланчином, Саджавкою та Великими й Малими Ославами.
Джерело: сайт “Мандрівка західним кордоном”
Вже у XX столітті селище стало орієнтованим на соляну промисловість. Відтак, у 1910 році там відкрили соляні копальні, а згодом заклади для проведення інгаляції хворим. Як стверджували тодішні рекламні брошури, делятинська ропа містила 32,6% різних корисних солей для людей як занедужали на рахіт, хвороби серця, дихальних шляхів, печінки та нирок.
До початку Другої світової війни містечко вважалось чи не найкурортнішим серед усіх у Польщі. Вздовж річок Любіжня й Прут будували пансіонати та санаторії, де відпочивали та оздоровлювались мандрівники з цієї Польщі.
У вересні 1939 року радянські війська окупували селище, на початку липня 1941 року поселення зайняли німці. Знову радянська армія повернулась у Делятин у липні 1944 року, коли битва за містечко тривала майже чотири місяці.
Ще у 1936 році у Варшаві згадували, що Делятин – “типове містечко, якому ще треба пристосуватись до нової ролі популярного курорту”. Однак, зі сполученням до селища все було гаразд, адже саме завдяки залізниці мандрівники прибували потягами на станцію.
Джерело: сайт Пам’ятки та храми України
Сезон відпочинку зазвичай тривав чотири місяці: з початку серпня до кінця вересня. Туристам пропонували скупатись у місцевих водоймах, таких як притоки Боярському та Кам’янці. Також налічувалося багато гірських маршрутів Карпатами. Мандрівники підіймались на вершини поблизу селища, наприклад Страгора (869 м), Маливо (845 м), Клива (1058 м), де виднілися мальовничі краєвиди. Вода джерел поблизу була багата на залізо.
Наразі Делятин залишається одним із найвідоміших селищ Карпат. Зокрема, зараз місцевість приваблює мандрівників з усієї України, щоб піднятись на невеличкі вершини або ж відвідати кілька історичних пам’яток, які збереглись до наших днів.
До слова, нещодавно Інформатор Коломия проаналізував декларацію голови Делятинської громади Богдана Клим’юка. Детальніше про статки посадовця читайте ТУТ.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, Viber та Instagram. Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – пишіть нам на пошту kl.informator@gmail.com