Косів – місто з 600-літньою історією, багатим колоритом і священними традиціями. Роман Хромейчук – волонтер і вправний чоботар з великим бажанням розвивати місто. Чоловік має на меті популяризувати його історію серед молоді.
Інформатор Коломия поспілкувався з чоботарем про створення інтерактивного музею історії Косова.
Роман Хромейчук з початку повномасштабного вторгнення активно допомагає військовим. Мав бажання стати на захист своєї країни особисто, у чому отримав відмову, адже чоловік є священнослужителем.
До вивчення історії свого міста Романа підштовхнула саме діяльність в релігії. Адже до Косова часто приїжджали гурти дітей з церков інших областей. Під час екскурсії Косовом діти цікавились історією міста, про яку на той час Роман знав небагато. Чоловік зізнається, стало соромно, що будучи жителем міста, не знає історію його створення. Після цього Роман активно поринув у бувальщину Косова, більшість інформації черпав з книги “Містечко над Рибнецею”, автором якої є Ігор Пилипейко. Після цього виникла ідея створити групу у соцмережі, де була б змога публікувати давні фото та писати про історію міста.
“Щоб відволікти людей від проблем в країні, вирішив створити так званий «майданчик» у Фейсбук під назвою «Косів Гуцульський», аби люди мали змогу відпочити, віртуально поринути в стародавню атмосферу міста, а старше покоління у своє безтурботне дитинство і юність”, – розповів Роман.
Вже у 2021 році виникла ідея організувати зустріч із підписниками, читачами групи, кількість яких на той час складала 4 тисячі. Задумка зустрічі полягала в тому, щоб учасники заходу приносили раритетні фотографії давнього Косова задля організації виставки.
Окрім фото, духівник зібрав багато старовинних речей, які не мав де зберігати. Це спонукало створити музей. Культурний заклад створює з власної ініціативи, адже вважає, що місто з історією в понад 600 років заслуговує на це.
«У нас є дуже хороша історична спадщина, так званих чотири стовпи: замок, який знаходився на міській горі, два монастирі (частина міста називається Монастирське: колись це було окреме село), також Косів славився солевидобувною фабрикою», – мовить чоботар.
Приміщення для музею обрав в центрі міста. До оформлення приміщення пан Роман поставився дуже відповідально, дизайн продумував до деталей. Крізь штори з орнаментом косівської кераміки видніються місцеві вершини: гора Михалкова та Острий. В одному із залів музею планується лекторій, де проводитимуть лекції з історії міста та різні соціальні заходи.
У іншій кімнаті музею відтворять житло косів’ян того часу з усіма його елементами та знаряддям. Ще однією цікавинкою планується “історія на смак”, тобто проводитимуться проєкти з дегустації косівської кухні. Також можна буде приміряти етнічний одяг пращурів та зробити в ньому фото.
Навесні очікуємо відкриття музею. Інформатор обов’язково навідається та поділиться деталями з вами.
Каміла Остафійчук
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, Viber та Instagram. Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – пишіть нам на пошту kl.informator@gmail.com