Дайте вдихнути: рецензія на фільм "Киснева станція" про Мустафу Джемілєва

Новий український фільм "Киснева станція" - це сторінка життя лідера кримськотатарського спротиву Мустафи Джемілєва, до того ж, судячи з історії, не найважча. На засланні в Якутії лідер кримськотатарського руху мав нагоду зустрітись з українським дисидентом В'ячеславом Чорноволом. А головне - нарешті зустрів кохану, з якою раніше зналися тільки у листуванні. Фільм про складне, та на диво в ньому знайдете сили, натхнення і життєствердність у ці темні для українців часи.

Дайте вдихнути: рецензія на фільм "Киснева станція" про Мустафу Джемілєва

Інформатор переглянув стрічку й готовий ділитися враженнями.

Це зветься подвійною в'язницею. Головний герой перебуває в умовах преса тоталітарної держави та водночас ще й у засланні в Якутії - на далекому сході СРСР, де радіо вихоплює уривки програм японських хвиль.

Поміж частими обшуками Мустафа надсилає листи та петиції, але система чекає від нього інших заяв, інших зізнань. Таких, які із задоволенням прочитає Брєжнєв у "Правда", де сухо і виважено Джемілєв розкаюватиметься і жалкуватиме про критику влади, яка дбає про блага "каждава гражданіна".

Він працює на кисневій станції: щодня наповнює киснем десятки чи й сотні кисневих балонів. Разом з ним тут працюють справжні рецидивісти, саме серед них, на думку комуністів, Джемілєву і місце. 

Та зламати Мустафу складно: після 303 днів голодування у в'язниці, після кількох заслань і судових процесів, після безмірних обшуків уже, як-то кажуть, пізно лякати.

Витончена подача відображення табірного життя увесь фільм підсвічена очікуванням доброго: Мустафа чекає на приїзд Сафінар — жінки, з якою він до того листувався, але ніколи не бачив наживо.За кілька днів вони одружаться. Передусім, аби Сафінар мала підстави перебувати у табірному поселенні.

Дайте вдихнути: рецензія на фільм "Киснева станція" про Мустафу Джемілєва 1 Мустафа ага і кохана Сафінар разом вже 45 років. За плечима - інші арешти, суди, боротьба, повернення до Криму і нова втрата рідної землі через анексію півострова.  , попри нові арешти, тиск і вигнання з рідного Криму після 2014 року.

Фільм лишає потужний післясмак: хочеться побути на самоті й все обдумати. Він щемить. Худенька постать Мустафи розчулює й викликає захват водночас. І відгомін оцього відірваного виноградного листка - цілого народу кримських татар - дуже відгукуються. Варто визнати, що будучи у спільній країні, українці мало цікавились історією кримських татар, мало заглиблювались. Та нині ми це надолужуємо. Зокрема, і завдяки цьому фільму. 

Переглянути фільм "Киснева станція" можна у кінотеатрі “Стрічка” щодня о 14:15.

Дайте вдихнути: рецензія на фільм "Киснева станція" про Мустафу Джемілєва 2Адреса кінотеатру –  вул. В.Нагірного, 18. Придбати чи забронювати квитки можна ТУТ. 

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegram,  Viber та Instagram. Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – пишіть нам на пошту kl.informator@gmail.com 

Підтримайте нас

Дякуємо за підтримку вільного медіа!
Image
Івано-Франківськ
Коломия