Коломийський нонсенс: звідки взялась плутанина з площею Шевченка

Площа Шевченка не там, де пам'ятник Кобзарю. Так, дивовижа, але в Коломиї вже до того звикли. Це збиває з пантелику гостей міста, і тоді довго доводиться пояснювати, як так вийшло. Часто і самі коломияни на це не знаходять відповіді. А відповідь варто шукати ще й тому, що в цих пошуках ви натрапите на полум'яного молодого Леся Курбаса, що декламував вірші у Коломиї. Та ще й на промову Василя Стефаника.

Коломия, пам'ятний знак на місці зруйнованого погруддя Шевченка
Коломия, пам'ятний знак на місці зруйнованого погруддя Шевченка

Інформатор віднайшов пояснення, варте вашого часу. 

28 травня 1914 року до 100-річчя від дня народження Тараса Шевченка українська спільнота Коломиї урочисто відкрила пам'ятник Кобзарю на площі Ринок. Площа ж на той час розлягалася на сучасні два міські майдани - пл. Відродження та перпендикулярну до неї пл. Шевченка. Місце людне, прохідне. 

Знаємо, що погруддя Кобзарю було виготовлене не коштом муніципалітету, а власними силами русинів-українців. Міська влада тільки надала дозвіл на його встановлення. 

У день відкриття у середмісті Коломиї - яблуку ніде впасти. До наши днів збережене фото, зроблене того історичного дня -  28 травня 1914 року. Знимкували, вочевидь, з другого поверху будівлі навпроти. 

Коломийський нонсенс: звідки взялась плутанина з площею Шевченка 1А чи знали ви, що з цієї нагоди в залі Каси ощадності (пізніше, в радянські часи — Будинок офіцерів, а тепер — Народний дім) відбувся концерт, на якому, зокрема, поезію Шевченка декламував майбутній новатор українського театру Лесь Курбас.  А ще виголошував промову новеліст Василь Стефаник

Коломийський краєзнавець Микола Васильчук на своїй сторінці у Facebook написав:

 "Це були останні мирні тижні перед початком Першої світової війни, яка перевернула світогляд людей і перекроїла світ. Коломийські українці отримали дозвіл міської влади встановити погруддя на тогочасній площі біля вулиці Архикнязя Рудольфа. Комітет з побудови пам’ятника очолював радник Ромуальд Думин. Найбільше коштів на його спорудження дав адвокат і письменник Мелетій Кічура (згодом розстріляний більшовиками). На старому знімку при великому збільшенні можна впізнати обличчя людей, прочитати написи. Та найбільше мене вражає море капелюхів. Але нема вже ні капелюхів, ні людей, які їх носили, ні самого пам’ятника", - описує ті події Микола Васильчук.

Коломийський нонсенс: звідки взялась плутанина з площею Шевченка 2

Та простояв Кобзар у скульптурі на ринковій площі недовго, адже за 4 місяці - у вересні 1914 року - його зруйнували. На пам'ятному знакові, що нині нагадує про ту історичну подію, вказано, що знищили його війська царської росії.

"У Першу світову війну Коломия опинилася під російською окупацією. Скромне погруддя із зображенням Шевченка, яке тішило око українців, простояло трохи більше ніж три місяці і було скинуте з постаменту. На згадку про пам’ятник в Коломиї 1991 року відкрили меморіальний знак (середмістя, неподалік від новітнього фонтану). Він вказує приблизне місце першого пам’ятника Шевченкові"

Ясна річ, Шевченко як символ українства не дуже пасував до імперської політики подавлення і владарювання. За кілька десятиліть радянська пропаганда зробить з Шевченка борця за права збіднілого селянства, грубого холопа у кожусі, хмурого дядька, який висміював царат. Все це добре підігрівалося і подавалося українству на пролетарському тарелі.

У книзі Степана Андріїшина "Вулиці старовинної Коломиї" знаходимо зокрема такий момент:

"15 вересня 1914 року російські війська вступили в Коломию і знищили пам'ятник і Карпінському, і Шевченку".

Читайте до теми:  Місце страт і зміни влад: історія площі Відродження в Коломиї

Відтак на головній площі міста інтелігентну постать бронзового Карпінського змінив Ленін, що позирав ліворуч.

При демонтажі 1990-го року виявилось, що підніжжя "вождю" було викладено єврейськими могильними плитами. А з 1993-го року на цьому ж місці з урочистостями відкрили пам'ятник Шевченку. Проте площа отримала символічну назву - Відродження.

А майдан від ратуші до церкви св. Йосафата в пам'ять про перший постамент Пророку назвався площею Шевченка, замінивши радянську назву на честь Карла Маркса. Так у Коломиї "Кобзар" переміг "Капітал".

Коломийський нонсенс: звідки взялась плутанина з площею Шевченка 3

 Ну і розкладемо всі крапки над і: у Коломиї є площа Шевченка і вулиця Шевченка. А ще пам'ятник Кобзарю - углибині площі Відродження, всупереч загальній традиції. 

Нині це знак закривають великодні ятки.

Коломийський нонсенс: звідки взялась плутанина з площею Шевченка 4

 Про ці на інші цікавинки історії Коломиї можете дізнатися з літературної екскурсії, яку підготувала Софія Анжелюк. 

Читайте також: Історія вул. Шевченка

Інформацію підготувала Наталка Сандецька

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegram,  Viber та Instagram. Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – пишіть нам на пошту kl.informator@gmail.com 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Підтримайте нас

Дякуємо за підтримку вільного медіа!
Image
Івано-Франківськ
Коломия