Інформатор Коломия

ЖИТТЯ

Як не стати ворожим коригувальником

Повномасштабна війна в Україні триває вже більше місяця. Ворожі війська ведуть бої без правил: ховаються за спинами цивільних, не пропускають гуманітарну допомогу, тероризують в мережі. Раніше ми розповідали про те, як захиститися від кібератаки. Сьогодні ж профілактично проговорюємо усе, що потрібно знати, аби, бува, не стати коригувальником російського вогню.

Інформатор ділиться вичерпним матеріалом dev.ua.

Мітки
Основне, що допомагає ворожим коригувальникам — це мітки, які встановлюють диверсанти в українських містах.

Військовий, знайомий зі способами коригування, анонімно розповів журналісту dev.ua, що справжні мітки, які наводять ворога на ціль, не світяться.

Якщо спростити технічні подробиці, то мітка — це GPS-трекери, на кшталт автомобільних. Кожен трекер має ідентифікатор (ID) і працює від 3-х пальчикових батарей або акумулятора 18650 (літій-іонної батареї). Навідник встановлює його там, де на його думку повинен бути удар. Той у свою чергу, прийнявши координати, за допомогою SMS відправляє їх ворогові. І винищувач, що летить на великій швидкості, точно знає, куди стрільнути.

Зовні GPS-трекер нагадує мобілку. І встановлена вона повинна на стаціонарний об’єкт там, де є стабільний прийом GPS і мобільний зв’язок. По мішені, яка рухається стріляти не будуть.

ЗСУ просить населення не підбирати мітки. Цим повинні займатись військові, бо вони знають позицію ворога.

Фото та відео
Українські військові вже неодноразово закликали бути обачними та не розповсюджувати інформацію про обстріли в режимі реального часу у соцмережах та месенджерах.

“Звертаємось до блогерів, експертів та звичайних учасників інтернет-спільноти: ваша оперативна інформація може стати предметом зацікавленості російських артилеристів та навідників для подальшого коригування наступного пострілу ворога! Будьте обачливими при розповсюдженні інформації про обстріли в режимі реального часу”: закликають у Генеральному штабі ЗСУ.

Подробиці про дотримання інформаційної безпеки для всіх підказує блогер Олексій Нестеренко. Він закликає уникати висвітлювання бойових дій та їх наслідків у соцмережах чи навіть у приватних чатах та групах. Це може призвести до викриття місцеперебування як українських військових, так і громадян, що поширюють таку інформацію.

“Окрім того, публікуючи у відкритому вигляді фото/відео навіть ворожої техніки з власного вікна, особливо якщо в кадр потрапляють предмети, розташовані у дворі, ви тим самим засвітлюєте власне місцеперебування, а знімання крізь штори може допомогти ворогу за візерунком тканини з’ясувати де ви перебуваєте максимально точно. Зверніть увагу: ворог наразі перебуває психологічно в стадії „озвіріння“ через постійний страх бути вбитим, підозрюючи всіх навкруги у допомозі українській армії, і тому почав полювання за мирним населенням, яке не встигло залишити місця активних бойових дій”, — пояснює Нестеренко.

Чати та групи у Telegram, Viber або інших месенджерах
Олексій Нестеренко підкреслює, що російські військові вдаються до методів з’ясування необхідних для них подробиць через приватні чати соцмереж, наприклад через групи мешканців окремих будинків та навіть чати окремих під’їздів.

Тому слід бути обачними при деталізації подробиць елементів бойових дій, зокрема у відповіді на питання “влучив/не влучив”, “це наші чи ні?”, “а де зараз наші, хто знає/бачив?” та інші.

Особливу увагу інформаційній гігієні слід приділити мешканцям, які опинились в окупації. Ворожі військові відбирають телефони у цивільних місцевих громадян і іноді використовують їх як щоб розповсюдити дезінформацію через відправку повідомлень від імені власника телефону, так і щоб виявляти людей, які інформують про їх переміщення ЗСУ.

Важливо! Слід обов’язково чистити кеш та історію листування про будь-які подробиці, що стосуються військових дій та переміщення техніки та армій. Це стосується в першу чергу груп, які сприяють роботі ЗСУ.

“При виявленні ворогом такої активності у вашому смартфоні вас без шансів вб’ють на місці”, — пише блогер.

Важливо! Крім того, важливо уважно ставитись до Telegram-каналів, у яких закликають «якомога швидше поширити інформацію про будинки, які вразили обстрілами», начебто для того, щоб громадяни могли знати, чи не потрапив снаряд у їхню домівку. Під цією ширмою також ховаються ворожі коригувальники.

“Допомога” із вибитими шибками

Крім того, “винахідливі” диверсанти останнього часу вдались до нових методів. Перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції, капітан поліції Олексій Білошицький пояснює:

«Активізувались шахраї, які начебто укріплюють вікна житлових будинків. Одні шкодять безпосередньо цивільним, інші — ЗСУ.

Мародери. Як розпізнати:

  • поширюють у соцмережах пропозиції “безкоштовно затягнути зруйновані вікна”;
  • розпитують про рівень пошкоджень, кількість квартир, з яких евакуювались мешканці, їх фінансовий стан;
  • намагаються дізнатись точну адресу та час відсутності господарів вдома.

Диверсанти. Як розпізнати:

  • пропонують безкоштовно замінити зруйновані вікна;
  • розпитують про те, куди влучив снаряд чи уламки;
  • намагаються дізнатись, які об’єкти розташовуються поруч та інші деталі про будинок і вулицю;
  • цікавляться, де знаходяться блокпости поруч (під прикриттям “щоб можна було проїхати до вас”).

Не розповідайте незнайомцям, де розташовані ваші квартири та інші обставини, пов’язані з наслідками обстрілів. Це загрожує вашому життю або допомагає ворогу коригувати вогонь.

Довіряйте лише перевіреній інформації.

Нагору