Інформатор Коломия

ЖИТТЯ

Коли починати садити городину?

Скоро настане пора, коли ґазди між собою почнуть балакати не лише про новини, але й про городи. Та й добре воно: держава потребує власних продуктів, а люди – вдячної роботи. То коли ж починати?

А щоб ваш урожай тішив усю родину, Інформатор готує серію добрих порад добрим ґаздам.

У кожному селі чи селищі – свої порядки. Одні застерігають садити городину до Великодня, інші – навпаки радять братися до ріллі тільки після свят, бо земля не прогріта. І в кожного своя правда, а ще – свій мікроклімат. Все ж таки живемо біля гір. Тому єдиної дати нема.

Агрономи радять братися до грядок тоді, коли підсохне земля після перших весняних дощів.

Не перекопані з осені ділянки перекопайте з одночасним внесенням компосту, суперфосфату і попелу. Строки сівби залежать від вологості й температури ґрунту та якості насіння.

Сіяти овочі на городі краще у наступному порядку:

• у першій половині квітня сіють зелені культури – пекінську капусту, кріп, листову гірчицю, салат, а також редиску, горох, боби. Після них висівають насіння холодостійких культур: моркви, цибулі-чорнушки, петрушки, пастернаку. Вони проростають вже за 3-5 градусів тепла. Повторні посіви салату, кропу, редиски продовжать терміни їх споживання (можна сіяти до 20 червня);

• пророщену картоплю висаджують, коли ґрунт прогріється до 6-8 градусів тепла на глибині 10 см. Зазвичай це відбувається у середині квітня. У ці ж терміни можна висівати і насіння помідорів у ґрунт. Буряки, кукурудзу висівають, а цибулю-ріпку висаджують, коли земля прогрівається до 7-100С;

• теплолюбні огірки, квасоля, кавуни, гарбузи, кукурудза почекають до травня – земля має прогрітися до 11-13 градусів. Якщо вирощена розсада ранньої білоголової і цвітної капусти має 5-6 листків і пройшла загартування, її висаджують наприкінці квітня у відкритий ґрунт.

Що після чого садити?

Багаторічний досвід свідчить, що столові буряки і морква добре ростуть після огірків, капусти, ранньої картоплі, кабачків і патисонів. А огірки краще садити після гороху, квасолі, капусти, помідорів. Капуста добре почувається на грядці, де перед цим вирощували цибулю.

Вибираємо сусідів

Рослини, як і люди, не завжди мирно співіснують зі своїми сусідами. Тому розміщуючи овочеві культури на своєму городі, необхідно враховувати, що, приміром, помідори і картопля потерпають від спільних хвороб і шкідників, тому садити їх треба якомога далі один від одного. А ось поруч із цибулею та часником вони почуватимуться добре. Нормально вживаються вони і з капустою. А огірки просто-таки плачуть від цибулі. Бажаний сусід для всіх овочевих культур кріп, бо він приваблює корисних комах, які знищують багатьох шкідників.

Коли зійде?

Найпершим сходить горох – вже через 6 днів після посіву. Ще через день-два – кукурудза, огірки, квасоля, редька. За 10 днів проростають капуста, щавель і буряки. Баклажанів, цибулі, кабачків, моркви та ревеню можна очікувати через 2 тижні. А найдовше вилежуються в землі кріп, петрушка, пастернак та перець – до 16 днів.

Бабусине насіння

Нагору