Інформатор Коломия

ЖИТТЯ

Чому відрізняються дати православного і католицького Великодня

Хай там як, а Великдень покутяни люблять. Навіть не надто набожні готуються до цього особливого свята: чисті вікна, чепурні двори, а потім – пахучі паски, плесканки, кошики, вишиванки і “Христос Воскрес!” несеться нашими містами й селами. Саме свято – дуже символічне для нас саме сьогодні. Та чому ж українці святкують Великдень двічі?

Інформатор повернувся до моменту, коли православні й католики почали розбігатися у датах.

Якого числа відзначається Великдень у 2022 році

Дата православного Великодня 2022 припадає на 24 квітня. Вважається, що це рання Пасха. Як і завжди, свято випадає на неділю. А понеділок 25 квітня буде офіційним вихідним днем.

Католики і деякі протестанти відзначать Великдень у 2022 році на тиждень раніше – 17 квітня.

Дата Великодня визначається за місячним календарем. Встановити дату можна самостійно: для цього визначають, коли настане перша повня після дня весняного рівнодення 21 березня. У першу неділю після цього повного місяця і відзначається Великдень. Якщо ця дата випадає на єврейське свято Песах, то Великдень переноситься на тиждень вперед.

Чому відрізняються дати православного і католицького Великодня
У 16 столітті відбулася розбіжність святкування Великодня між конфесіями. Тоді католицька церква перейшла на новий, більш точний Григоріанський календар. А православна, не бажаючи повторювати за заходом, продовжила жити за юліанським календарем. У наш час миряни давно живуть за новим календарем, але церква продовжує встановлювати дати свят за старим стилем.

У православ’ї для визначення дати Великодня використовують 21 березня за старим стилем, що відповідає 3 квітня за григоріанським календарем. Тому православний Великдень не може відзначатися раніше 4 квітня.

Традиції святкування Великодня

Перед Великоднем віруючі дотримуються суворого семитижневого посту. У 2022 році Великодній піст триває з 7 березня по 23 квітня включно. Традиції Великодня добре відомі кожному. У це світле свято відвідують богослужіння. Там освячують продукти і гілки верби. До свята готують паски і сирні паски, фарбовані яйця і м’ясні страви. У деяких сім’ях на Великдень обмінюються подарунками.

Католицькі традиції не менш цікаві – у ніч перед Великоднем у храмах запалюють благодатний вогонь та літню свічку, полум’я від якої кожен має забрати додому. Господині готують індичку, прикрашають яйця та печуть хліб, запрошуючи сім’ю до столу після вечірньої служби. Діти із захопленням шукають шоколадні яйця, які приніс Великодній кролик – символ свята для християн західного обряду.

Наталка Сандецька

Нагору