Тільки-но настає теплий період року, активізуються кліщі. Вони переносять захворювання, що є небезпечними як для собак, так і для людей. Як завчасно дати раду цій проблемі – розповідаємо у матеріалі.
Інформатор поспілкувався з ветлікаркою Наталією Мірошніченко. Далі – пряма мова фахівчині.
МІСЦЯ РОЗПОВСЮДЖЕННЯ
Наш регіон є небезпечним. Ліси, поля, парки, місця з густою рослинністю є місцем локалізації кліщів. Слід пам’ятати, що зараз їх можна зустріти навіть у місті.
ЯК БЕЗПЕЧНО ВИТЯГУВАТИ ПАРАЗИТІВ
Кліщі впиваються не відразу після того, як вони потрапили на тіло. Перш ніж вони вчепляться може пройти кілька годин. Найчастіше це місця тонкої шкірі, де знаходяться кровоносні судини: ділянки пахов та за вухами, у тварин – між пальцями, на животі, стегнах, області статевих органів та навіть у ротовій порожнині.
Коли собаку кусає кліщ, вона, як правило, цього не відчуває. Кліща можна помітити не одразу, а лише на другий-третій день, коли він вже насмоктався крові. Тоді він може сягати розмірів горошини.
Якщо ви все ж побачили на собаці кліща, його потрібно обережно витягнути. Кліщів ніколи не можна виривати. Під час виривання голівка залишається в шкірі та може тривалий час нагноюватися. Навколо укусу утворюється набряк, почервоніння. У зоомагазинах є спеціальні гачки, якими можна викрутити цього кліща. Якщо в домашніх умовах таких інструментів немає, можна зробити це самотужки, викрутивши кліща пінцетом чи пальцями проти годинникової стрілки.
В народі побутують й інші методи. Помастити місце укусу олією, спиртом, спробувати створити вакуум за допомогою шприца. Утім краще до такого не вдаватися. Скоріш за все кліщ загине, а мертвого паразита витягнути значно тяжче ніж живого. Їхні хліцери (кінцівки) мають особливість глибоко забурюватися в тіло, тому дістати їх можна буде лише вирізавши.
ХВОРОБИ, ЩО ПЕРЕНОСЯТЬ КЛІЩІ
Кліщі небезпечні тим, що можуть стати причиною інфекцій і переносити небезпечні захворювання, такі як піроплазмоз, гемобартонеллез, хвороба Лайма, котра є спільною як собак, так і для людей.
У тварин хвороби проявляються не одразу. Інкубаційний період може тривати від 3-4 днів до кількох тижнів або й місяця. На тварині кліщ в середньому знаходиться 3-4 дні. Він насмоктується крові та відпадає, або тварина його просто вичухує.
Такі хвороби мають сезонний перебіг. Як правило, пік захворюваності припадає на квітень-травень. Згодом захворювання спадає і знову відновлюється у серпні-вересні. Це пов’язано з нападом імагінальних дорослих форм кліщів, які є переносниками.
Імунітету, прикладом, від захворювання Лайма немає. Однак від індивідуального імунітету тварини чи людини залежить інтенсивність перебігу хвороби. Вона може розвиватися навіть без виражених клінічних ознак.
ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ
- Засоби-репеленти, тобто ті, які наносяться на шерсть або шкіру перед прогулянкою. Вони мають короткотривалу дію (3-4 год) і не дозволяють кліщам причепитися до шкіри. Їх недоліком є те, що вони мають досить інтенсивний запах, тому це може спричинити алергічну реакцію у тварини. Якщо собака вилизує шерсть оброблену репелентом, є ризик отруєння.
- Інсектицидні краплі, які наносяться безпосередньо на шкіру. Вони мають більш пролонговану дію (до місяця). Недоліки: не всі краплі однаково ефективні; їх дія зменшується після купання тварини.
- Таблетки – наразі найефективніший профілактичний засіб. Вони діють від 5 тижнів до 3 місяців. У більшості випадків таблетки не мають побічної дії. Недолік – ціна. Потрібно пам’ятати, що дія таблетки починається протягом 12-24 годин після того, як собака її з’їла. З часом ефективність дії препарату поступово зменшується. Таблетки тварині потрібно давати впродовж усього сезону: орієнтовно з квітня до листопада.
- Нашийники – досить дієвий засіб. Проте вони також зменшують свою ефективність при потраплянні води. До того ж собака може зняти нашийник.
Протипоказання: препарати можна застосовувати після того, як тварині виповнилося бодай 3 місяці. До такого лікування не можна вдаватися, якщо мова йде про вагітних чи лактуючих самок та тварин, що мають хронічні захворювання.
Важливо: потрібно оглядати тварину після кожної прогулянки. Вчасне звернення до лікаря – гарантія виживання тварини.
МІФИ ПРО КЛІЩІВ
- Кліщі падають з дерев. Це не так, вони повзуть знизу вгору. Саме тому важливо підбирати відповідний одяг для прогулянок в місцях, де кліщі поширені найбільше.
- Вкушена кліщем хвора собака може інфікувати людину. Це трапляється вкрай рідко і лише у випадку з хворобою Лайма.
- Кішки також хворіють пероплазмозом. Ні. Кішка може переносити на собі сотні кліщів, але вона не захворіє. У кішок є інше захворювання, що теж передається укусом кліща – гемобартенельоз. Однак воно зустрічається у рідкісних випадках.
Бажаємо вашим хвостатим здоров’я та бадьорості. Все буде Україна!
Ніка Кричовська