Не встиг Байден відірвати руку від закону про ленд-ліз, як божевільний східний сусід почав заганяти в голови українців страхи й упередження: та скільки ми будемо то віддавати, знову кредити, ой як страшно, ах наскільки все пропало! Ясна річ, військові й дипломатичні питання – не кожному по зубам.
Інформатор має прості відповіді на складні питання стосовно ленд-лізу від військового журналіста Тараса Білки.
Що то є?
Ленд-ліз – це військова допомога США своїм союзникам. У 1941-1945 році це була допомога в антигітлерівській коаліції. Тоді Сполучені Штати надали допомоги на 700 мільярдів доларів, якщо перераховувати курс долара на сьогоднішні реалії.
До речі, цікавий факт, 20% цієї допомоги надійшла безпосередньо СРСР. Частина військових істориків переконані, що без цієї допомоги перемога СРСР у ІІ світовій війні була би неможливою.
Звичайно, жодна країна світу, крім самих Сполучених Штатів немає бюджету на зброю, яка необхідна для перемоги, зокрема й по ленд-лізу.
Згідно закону про спрощену процедуру надання військової допомоги союзникам, також згідно закону про ленд-ліз розрахуватися за цю техніку, яку надають союзники України, можна після закінчення війни, після перемоги.
Що означає, що всю сплату можна зробити тільки після завершення війни?
Якщо говорити конкретно про Україну, то які ж переваги для нас ленд-ліз надає?
По-перше, звуження термінів.
Зараз є величезні практичні процедури, вони сильно часі просто неймовірно довго це все займає місяцями.
А зараз це буде дуже швидко: ми можемо отримувати те, що нам необхідно для перемоги.
Друге, розширення допомоги.
До цього Сполучені Штати Америки не всю зброю могли надавати, оскільки ми в оборонній позиції. Тому зброю надавали в обмежених кількостях і обмеженого арсеналу. Тепер цього не буде.
Третє, пріоритетність.
Це один з найважливіших моментів. Тому що допомога Україні згідно ленд-лізу визначається як пріоритетне завдання для підприємств оборонної промисловості США. Тобто завдання практична номер один або одне з тих, які входять в пріоритети, тому що згідно ленд-лізу допомога Україні у війні визначається як основне завдання оборонки США.
Четверте, розширена допомога.
За запитом можна отримати практично будь-яку зброю, яка є на озброєнні США.
Що таке розширена допомога?
- допомога звичайною зброєю
- пальне
- медицина
- продовольство
Але це все стало великим полем для маніпуляції (російської сторони, – ред).
Вони говорять, буцімто Україна буде в іншому рабстві, у вічних кредитах, тому що ми, нібито, елементарно не зможемо розрахуватися. Через це спекулянти і любителі піддаватися на ІПСО (інформаційно-психологічна спецоперація, – ред.) розносять два моменти: перший момент – що немає нічого безплатно. Але ми всі розуміємо, яка вигода може бути США. А вигода дуже проста – економічна, тому що більше запрацюють підприємства, тобто військові підприємства будуть отримувати більше замовлень, відповідно – будуть заробляти більше грошей. А по-друге є частина нової зброї, яка не була в бойових діях і якій необхідні випробування.
Тобто з усіх боків Сполучені Штати Америки теж зацікавлені, і вони будуть у вигоді.
То як розраховуватися за ленд-ліз і чи треба буде за це платити в повному обсязі?
Ні, фізично платити грошима необов’язково.
Техніка, яка буде знищена в бойових діях, не підлягає поверненню, за неї не треба розрахуватися.
Техніка, яка вціліє після перемоги України, за неї можна розрахуватися або повернути її постачальнику. Тобто сполученим штатам Америки.
Всім, хто розносить зраду стосовно ленд-лізу, порада – не засмічуйте свої мозги, перевіряйте всю інформацію по кілька разів, тим більше офіційної з відкритих джерел більше, ніж треба.
Інформацію підготувала Наталка Сандецька