Чим закінчиться боротьба з борщівником в Коломиї?

Чим закінчиться боротьба з борщівником в Коломиї?

Боротьба з борщівником наприкінці червня - то війна з вітряками. Тільки витрати йдуть з наших податків. Адже коли борщівник цвіте, то з кожної рослини насівається ще 2000 насінин. Так, вони проростуть не одразу, а за кілька років. Можливо навіть тоді, коли міські урядники, які приймають таке рішення, вже покинуть владні кабінети.

Про кампанію, яку назвали "боротьбою з борщівником" і можливі наслідки - дізнавався Інформатор.

Якщо прагнути винищувати борщівник справді ефективно, то варто його обробляти спеціальними хімічними препаратами ще навесні. Або ж скошувати молоді пагони. Це не дає шансу надокучливим рослинам зацвітати. Адже кожна парасолька білого цвіту борщівника - це сотні й тисячі нових насінин, яких не лякають ні морози, ні час.

Але в Коломиї з ним біда. Був час - 2017-2018рр. коли з борщівником боролися хімічним методом. Проте не обходилось і без абсолютно невиправданих кроків. На фото - серпень 2019 року. Косар голіруч зрізає сухі стебла борщівника із сухими суцвіттями. Цим самим множить кількість цих живучих рослин на тисячу.

Чим закінчиться боротьба з борщівником в Коломиї? 1

Фотографія зі сторінки Управління комунального господарства

На жаль, минули роки, а методи не змінилися.

Відтак цього літа після двох тижнів боротьби з борщівником на сайті Коломийської міської ради 21 червня відзвітували:

"Комунальні підприємства продовжують косити борщівник на цвинтарі на Довбуша, на вулицях Франка (площа 670 м. кв.) та на Достоєвського (площа 1670 м. кв.), в Шепарівцях, Іванівцях, Раківчику. Також зі старостами сіл погоджено майбутні графіки косіння", - йдеться в новині.

За підказками, як грамотно боротися з борщівником, ми звернулися до Держпродспоживслужби.

Фахівці ж стверджують, що боротися з борщівником ефективніше хімічним методом. А от скошування його в період цвітіння чи після може викликати зворотній ефект.

Адже борщівник розмножується насінням, 2000 насінин з кожної рослини здатні простояти в ґрунті навіть 10-12 років, та все ж прорости.

Чим закінчиться боротьба з борщівником в Коломиї? 2

Фото зі звіту Коломийської міської ради про боротьбу з борщівником в червні 2022 року.

Журналісти Інформатора запитали у директора КП "Коломийська ритуальна служба" Романа Гушулея, чи не принесе ще більшої шкоди скошування борщівника у період його активного цвітіння?

"Ми його не косимо тримером, а зрізуємо. І потім будемо проводити з ним подальшу роботу".

Як виглядає ця подальша робота пан Роман розповідати не хотів, мовляв є інструкція. Але він не повинен про це розказувати. Та, зрештою, зізнався:

"Далі, по мірі можливості, коли він (борщівник, - ред) підсохне, ми будемо його завозити в одне місце", - сказав директор КП "Коломийська ритуальна служба" Роман Гушулей.

А тепер деталі

Почалось все 8 червня. Міський голова Коломийської ТГ оголосив початок боротьби з борщівником. І це, відверто кажучи, трохи запізно. Адже роботи багато, а на все про все  у комунальників залишилось два тижні.

До теми: подавати відомості про борщівник можна через телеграм-бот, який розробили коломийські айтівці. Або ж заповнити форму - https://forms.gle/yXk52oqcaJp4Y6nW8.

Боротьба з борщівником в Коломиї передбачає просте скошування рослин, висота яких вже сягнула метра заввишки.

Чим закінчиться боротьба з борщівником в Коломиї? 3

Фото зі сторінки Богдана Станіславського

На фото видно, як комунальники винищують зарослі борщівника мотокосами.

Але ми  цього не радимо робити. Адже сік борщівника в такому випадку розбризкується на всі боки, при потраплянні на шкіру провокує тривалі й болісні опіки. Наступні бригади боротьби з борщівником вийшли вже зі звичайними косами.

Важливо розуміти, що борщівник на приватизованих ділянках має винищувати сам власник. А якщо порядок не наводять, то їм видають приписи й рекомендують замовити послугу зі скошування у комунальному підприємстві "Зеленосвіт".

На сторінці Богдана Станіславського у Фейсбук, яку він використовує як основне джерело зв'язку з коломиянами, також є заклик замовляти скошування у комунального підприємства.

До слова, це платна послуга. Проте дізнатися вартість - справа не з легких: у "Зеленосвіті" не працює телефон, а за номером гарячої лінії направляють в управління комунальним господарством. Спроби додзвонитися виявились марними. Тому очікуємо відповіді на інформаційний запит.

"Вкотре звертаюся до власників приватних ділянок, на яких росте борщівник, - наведіть у себе порядок. Якщо не знаєте, як боротися з рослиною або готові замовити послуги комунальників, - звертайтеся до міської ради", - пише Богдан Станіславський. - Також нагадую, що бездіяльність щодо борщівника - це порушення правил благоустрою. Тому до власників ділянки завітає муніципальна інспекція. Інспектори вже проводять рейди та виявляють недобросовісних ґазд".

Довідка для тих, хто хотів би справді вирішити питання з борщівником

  1. Ця рослина розмножується лише насінням.
  2. Одна рослина дає близько 20000 насінин, що може прорости в ґрунті навіть через 10-12 років.
  3. Зацвітає борщівник на 2-7 рік життя в залежності від ступеня розвитку. Період цвітіння припадає на кінець червня – початок липня і триває 30-40 днів.

Як боротися?

Для боротьби з борщівником Сосновського застосовують механічні та хімічні методи знищення.

Для того, щоб механічний метод був ефективним, потрібно систематично підкошувати, щоб не дати утворитися суцвіттю.

Особливо ефективним є підрізання кореневої шийки на глибині 8-12 сантиметрів.

Найбільш ефективний метод  боротьби – хімічний.

Внесення рекомендованих препаратів на основі гліфосатів, дикамби, сульфініл-сечовин та  інших гербіцидів проводиться при висоті рослин до 10-20 см або після підкошування.

Найкращий ефект дає застосування бакової суміші: Раундап Макс 6 л/га + Альфа Дикамба 0,6 л/га + 250 грам аміачнії селітри.

Чим закінчиться боротьба з борщівником в Коломиї? 4

Витрата робочої рідини 300 л/га.  Якщо ж упущено момент і рослини зацвіли, то скошену масу (борщівник цвіте з липня і майже  до вересня) обов’язково треба спалювати, бо насіння дозріває навіть тоді, коли рослина скошена.

За період від весни до осені хімічні обробки необхідно проводити 2-3 рази, в міру відростання нових рослин. Застосування гербіцидів проводиться відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»; при цьому слід суворо дотримуватись регламентів застосування і санітарних правил.

Що не можна робити, знищуючи борщівник Сосновського:

  1. Скошувати рослини в період закінчення цвітіння і на початку дозрівання плодів, оскільки це не матиме потрібного ефекту;
  2. Допускати скошування в момент осипання насіння з рослини, тому що це сприятиме більшому його розмноженню;
  3. Зважаючи на те, що при контакті борщівник Сосновського спричиняє опіки,  – всі  роботи з його знищення слід проводити в захисному одязі.

Наталка Сандецька

Підтримайте нас

Дякуємо за підтримку вільного медіа!
Image
Івано-Франківськ
Коломия