Щойно сонце таки надумало припекти, засмерділо все, що тишком-нишком або ж навіть зовсім не ховаючись виливають коломияни у наші ріки. На вулиці Довбуша нечистоти спричинили критичну ситуацію.
Розбирався Інформатор.
Чи знали ви, що у Коломиї за 300 метрів від центру у приватному секторі немає каналізації? Так повелось від перших забудов на вул. Довбуша. Так є і донині.
Але ще 35-40 років тому у цій ріці водилась риба й діти бавилися. Вода була кришталево-чиста. Нині ж огидний запах Млинівки віддає на цілі квартали приватного сектору в Коломиї.
Дійшло до абсурдної ситуації: деякі коломияни щиро вірять, що ця ріка для того і є.
До слова, це не єдина зіпсована людьми природня ріка. Детальніше у статті Гірше людей: як коломияни поводяться в річкою Радилівкою
Одиниці – проти, іншим – байдуже
Коломиянин Сергій більше року намагається зібрати актив та достукатись до екологів, міської влади й відповідальних осіб. Листування з установами та службами, зустрічі у владних кабінетах, апелювання до місцевих мешканців.
Смердить усім, але не всі готові це змінити. Найперше тому, що чимало приватних осель свідомо використовують Млинівку як каналізацію.
Інформатор вперше порушував це питання в січні 2023 року. Тоді в силу низьких температур сморід був ледь відчутний. Справа зависла на місяці.
Деталі: Імпровізована каналізація: на що перетворили річку Млинівку в центрі Коломиї
Навесні поглянути на наслідки ґаздування прийшов екоактивіст, голова громадської організації “Зелений світ” Василь Лютак. У прямому ефірі фахівець озвучив свій невтішний висновок:
Це екологічна катастрофа
Світло в кінці тунелю: що кажуть на водоканалі
З питаннями, як у ХХІ столітті в європейському місті може не бути системи водовідведення Інформатор звернувся до КП “Коломияводоканал”.
І справді, на частині вулиці Довбуша немає системи водовідведення. Зокрема від повороту в автопарк і до перехрестя з вул. Котляревського ця мережа відсутня. Але проблему обіцяють вирішити ще цього року.
Саме тому ремонтуючи вулицю Довбуша минулого року комунальники залишили непроасфальтовану ділянку.
Уже розробили проектно-кошторисну документацію. Очікувана вартість робіт – 1 млн 900 тис грн.
“Проєкт передбачає каналізаційно-насосну станцію, бо самоплив там неможливий, враховуючи особливості рельєфу, – стверджує директор КП “Коломияводоканал” Славомир Зумер.
У КП “Коломияводоканал” обіцяють оголосити закупівлю ще до середини червня. А також сподіваються, що проведення тендеру дозволить знизити ціну на ці роботи і зекономити кошти.
Тож є надія, що цього року проблему з нечистотами у Млинівці хоча б на цій ділянці вирішать, а частина будинків на вулиці Довбуша нарешті приєднаються до центральної системи водовідведення.
Але є й інша проблема. Заключення договорів з водоканалом на водовідведення – справа добровільна.
“Ми перевіряємо факти приєднання до наших мереж, я про самовільні приєднання. Забруднення водойм і дотримання вимог щодо облаштування й обслуговування септиків – це екологічне законодавство. Водоканал не має таких повноважень. Коли в ході своєї роботи виявляємо такі факти, то повідомляємо муніципальну інспекцію”, – коментує проблему директор КП “Коломияводоканал” Славомир Зумер.
Справа за екологами і… совістю. Коломияни мають зрозуміти, що їхнє бажання зекономити має наслідки. Млинівка – не каналізація, а місто – не сміттярка. Щойно у Коломию прийде спека ваші діти поспішать на Прут і купатимуться у водах, менших рік, в які ви вчора зливали стоки з пральної машинки, септиків та ванної. Та й зрештою, дім не закінчується за порогом. Невже комусь приємно усе літо провести із закритими вікнами, бо з двору нестерпно тхне каналізацією?
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook , Telegram та Instagram. Надсилайте свої новини на пошту kl.informator@gmail.com
Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – телефонуйте 096 545 8237
Наталка Сандецька