Коломия До сайту

Столітня історія святкування Дня молоді в Коломиї

Сучасна молодь дивує та надихає. Нині вони захищають нашу країну, волонтерять, рятують, навчають та підтримують. Від них залежить те, яким буде завтра. Сьогодні у Коломиї тихо та без всіляких заходів. Втім, День молоді у нашому місті відзначають вже десятки років.

Цікавими фактами, як колись святкували у Коломиї День молоді, поділиться Інформатор із дослідження місцевого краєзнавця Іллі Криворучка.

Як відомо, День молоді в усій Україні був заснований у 1994 році указом Президента України. Дослідник запевняє, що у Коломиї день молоді відзначався значно раніше, аж до першої радянської окупації 1939 року.

Поляки називали цей день “Świeto Młodziezy”, українці – Свято молоді, про що свідчать публікації про відзначення цього свята в польських та українських газетах.

Мабуть, перші згадки про день молоді можна знайти в польській газеті “Покутський тижневик Єдність” (пол. – Tygodnik Pokucki Zjednoczenie) за 1 липня 1928 року, яка розповіла, що відбулося свято молоді 23 та 24 червня 1928 року (тоді це була субота та неділя). Це свідчить про те, що відзначали це свято в міжвоєнний період у 20-тих числах червня. Організували це свято польські військові за участю полковника Мілана-Камського та коломийського старости д-ра Скварчинського. Відбувалися легкоатлетичні змагання та змагання зі стрільби в суботу, у яких перемогли учні та учениці польської гімназії, а наступного дня о 8-й ранку учасники свята “послухали святу месу на спортивному стадіоні”, а потім відбулися змагання з бігу на 5000 м. Урочистості з приводу свята відбулися в освітянському домі 49 піхотного полку (сьогодні майже зруйнований кінотеатр “Джерело”).

Польська газета “Коломийська правда” (пол. – Prawda Kołomyjska”) за 14 червня 1931 року розповідала, що 21 червня відзначається Свято молоді веселощами та танцями в залах “Сокола” (зараз – філармонія ім. Козаренка), а всі зібрані кошти направляються на допомогу бездомним сиротам. Сподівалися тоді поляки на небайдужість з боку коломийського суспільства.

У свою чергу українці почали відзначати це свято 14 червня 1936 року завдяки ініціативі товариства “Рідна школа”, про що свідчить газета “Діло” за 24 червня 1936 року. Наступного року, у четвер 10 червня 1937 року, як відзначала газета “Діло” за 24 червня 1937 року, молодь “вказала свої досягнення в ділянці тілесної культури й організованости”. Почалося свято в коломийській монастирській церкві, а потім прибула молодь до площі 49 піхотного полку на “генеральну пробу”. Взяло участь у молодіжному святі близько 550 чоловік з різних сіл Коломийського повіту, включаючи місцевих. Коломийський адвокат Іван Могильницький “підчеркнув радісний характер цього погідного свята, яке має виказати справність, тугість та здисциплінованість молоді – на радість учителів, батьків і всього громадянства, свідомого значіння рідношкільної молоді”. Ще були зазначені в даній публікації важливі та актуальні на сьогодення дві важливі істини про українську молодь: 1) “молодь – цвіт народу, його майбутнє”; 2) “правдиве виховання молоді оперте на рідну національну традицію і рідні ідеали, може дати тільки Рідна Школа, ведена в рідній мові і в національнім дусі”. Найголовнішою подією свята стало виконання молитви “Боже великий”, “виконана ученицями ґімназії, уставленими в букви Р. Ш., звязані в один символічний знак”. Закінчили це свято національним гімном “Рідної школи”.

У часи СРСР, до якого входила й УРСР, день молоді або “дєнь совєтской молодьожи” відзначався в останню неділю червня указом Президіуму Верховної Ради СРСР “об установлєнії Дня совєтской молодьожи”. Така традиція зберігалася й в Україні до 2021 року.

У цивілізованому світі був запроваджений День молоді щорічно 12 серпня. Міжнародний день молоді був запропонований молоддю у 1991 році на І сесії Світового молодіжного форуму системи ООН у Відні. Форум рекомендував, щоб День молоді був оголошений для збору грошей, просування та підтримки Фонду молоді ООН у партнерстві з молодіжними організаціями. Рішення про оголошення 12 серпня Міжнародним днем молоді було підтримано на І сесії Світової конференції Міністрів у справах молоді, що проходила в Лісабоні 8-12 серпня 1998 року. Україна приєдналася до святкування з усім цивілізованим світом у 2021 році.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook , Telegram та Instagram. Надсилайте свої новини на пошту kl.informator@gmail.com 

Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – телефонуйте 096 545 8237