Інформатор Коломия

ЖИТТЯ

У Франківську висить дошка комуністичному діячу Миколі Кіщуку з Косівщини

У Франківську висить дошка комуністичному діячу Миколі Кіщуку з Косівщини

При вході в приміщення Івано-Франківської обласної організації Національної Спілки Художників України можна побачити меморіальну дошку митцеві Миколі Кіщуку, який був головою виконкому Косівського та Верховинського районів та навіть автором проєкту гуцульських меблів для кабінету Сталіна у кремлі.

Про це дізналися наші колеги з Інформатор Івано-Франківськ.

На дошці написано: “У цьому будинку жив і творив відомий український мистець, голова правління  Івано-Франківської організації Спілки художників (1964 – 1974), з ініціативо якого збудовано будинок художника”.

Директор Музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Ярослав Коретчук поділився кількома фактами з біографії Миколи Кіщука. Відомо, що він у 1949—1950 роках був головою виконавчого комітету Косівської районної ради депутатів трудящих Станіславської області. Наступні 3 роки слухачем Вищої партійної школи при ЦК КП(б)У в місті Києві. Впродовж 1953—1958 років працював заступником голови виконавчого комітету Станіславської обласної ради депутатів трудящих.

З 1958 року був головою виконавчого комітету Косівської районної ради депутатів трудящих Станіславської області, головою виконавчого комітету Верховинської районної ради депутатів трудящих Івано-Франківської області.

“Будучи головою виконкому Косівського, а опісля Верховинського районів, маючи на руках зброю, приймав участь у акціях проти ОУН та УПА, здійснював депортацію сімей повстанців, зміцнював радянську владу. Хіба може бути на фасаді поважної організації така ганьба, навіть нехай він доклався до будови будівлі Спілки. Друзі-художники, багато з Вас знає біографію цієї особи, зніміть та заховайте ту дошку! Не ганьбіть славні імена членів Спілки”, – закликає Ярослав Коретчук.

Довідково. Микола Кіщук народився 1910 року в селі Річка на Косівщині. Помер у 1993 році у Києві. На сайті Національного музею Народного Мистецтва Гуцульщини та Покуття вказано, що він був майстром різьблення та інкрустації по дереву. Брав участь у Другій світовій війні. Потім був депутатом ВР УРСР. Навчався у родини Шкрібляків та інституті живопису, скульптури та архітектури у Ленінграді.

Виготовляв декоративні та тематичні тарелі з портретами, скриньки, футляри для альбомів, шахи, меблі тощо. Його вироби – у музеях Івано-Франківська, Києва, Львова. У Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття знаходяться його 10 творів.

Також Микола Кіщук був автором проєкту гуцульських меблів для кабінету Сталіна у кремлі.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook , Telegram та Instagram. Надсилайте свої новини на пошту  kl.informator@gmail.com 

Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – телефонуйте 096 545 8237

Нагору