Кадри з церкви у Криворівні совєтам здалися надто пропагандистськими. Тому для фільму “Тіні забутих предків” звели бутафорну церкву. Саме це і дозволило врятувати стародавні карпатські ікони.
Про це реставратор Валерій Твердохліб розповів РБК. Передає Інформатор.
Працюючи над фільмом “Тіні забутих предків” режисеру Сергію Параджанову довелось знімати двічі знімати сцену у церкві. Перший раз сцени у храмі знімали у церкві Різдва Пресвятої Богородиці, що у Криворівні на Івано-Франківщині. 1960-80-ті радянські роки були вершиною атеїстичної політики й майже всі церкви тоді стояли закриті.
Відзняті Параджановим церковні сцени видалися настільки гарними та багато оздобленими, що чиновнича художня рада (в ті часи кожен фільм перед прокатом мала узгодити спеціальна комісія) назвала… релігійною пропагандою. І режисер був змушений перезнімати їх у бутафорній церкві, яку звели на кіностудії ім. Довженка у Києві.
“На кіностудію Параджанов привіз іконостас та ікони з Церкви Святої Параскеви з села Космач Івано-Франківської області. Коли ми почали вивчати це питання, аналізувати документи та переміщення церковних реліквій, то з’ясували, що саме цей іконостас знімався у фільмі “Тіні забутих предків”, – розповів Валерій Твердохліб.
Однак був нюанс. До того ж з’ясувалося, що ці ікони старовинні.
“Але, як виявилось, не у первісному його вигляді. Параджанов склав своє зібрання ікон для фільму з двох різних іконостасів цієї церкви, які були створені у 1720 і 1773 роках. Також ми з’ясували, що на наші часи більшість ікон з легендарного фільму знаходяться в Івано-Франківську”, – пояснив реставратор.
Сергій Параджанов фактично врятував увесь іконостас з іконами, коли у 1964 році він забрав його із зачиненої церкви у Космачі та перевіз на кіностудію ім. Довженка в Київ. Назад до церкви раритет вже не повернувся. І це фактично врятували старовинні ікони. У 1983 році за невідомих обставин у непрацюючій дерев’яній церкві сталася пожежа, котра знищила стіни та усе, що залишилося в інтер’єрі.
Науковці та реставратори з Івано-Франківського краєзнавчого музею працювали декілька років, щоб віднайти та ідентифікувати ікони, котрі режисер Сергій Параджанов у 1964 році використав для зйомок фільму “Тіні забутих предків”.
“Під час дослідження я знайшов статті та фото польських науковців, датовані 1935 роком. Це була наукова експедиція з фотофіксації оздоблення церков Галичини. І серед цих фото були й зображення інтер’єру та іконостасу церкви у селі Космач Верховинського району, котрий був використаний Параджановим у фільмі “Тіні забутих предків”. Ми з колегами детально вивчили ці польські фото та з’ясували, що з іконостасу Космацької церкви у фондах нашого музею знаходиться три ікони. Це – ікона Деісус (Цар Слави), “Тайна вечеря” та “Коронація Марії”. Що також було підтверджено, віднайденими в Музеї Мистецтв Прикарпаття, рамними конструкціями цього іконостасу”, – розповів Твердохліб.
Зовсім нещодавно, завдяки проєкту “Збережемо скарби разом” була відреставрована та представлена у постійно діючий експозиції музею головна ікона Космацького іконостасу – Деісус. Зараз вона у краєзнавчому музеї Івано-Франківська. Відомо, що музейники відтворили вигляд первинного іконостасу Церкви Святої Параскеви села Космач, та той його варіант, котрий зібрав Сергій Параджанов для фільму “Тіні забутих предків”.
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, Viber та Instagram. Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – пишіть нам на пошту kl.informator@gmail.com