Коломия До сайту

Резиденція отців єзуїтів, пологовий будинок та шкірвендиспансер: історія цегляної будівлі по вулиці Франка

У самому серці Коломиї захований цегляний будинок, зведений на початку ХХ століття як осередок духовного життя. Тут була і бібліотека з скульптурами та книгами отців єзуїтів, і каплиця, і навіть пологовий будинок. Згодом у стінах будівлі розміщували шкірвендиспансер, а сьогодні ця історична споруда є прихистком для ВПО.

Інформатор Коломия ділиться історією будівлі на вул. Франка за дослідженням Музею історії міста Коломиї.

Цегляний будинок, який став першою резиденцією отців єзуїтів в Коломиї будували протягом 1901 – 1902 років. Зведенням будівлі займались будівничий Соболєвський та сам суперіор ордену Кароль Сєправський. Вже в 1905 році в резиденції було шестеро отців та два брати єзуїти.

Тоді, окрім службових кімнат для сну та їжі, була автентична каплиця, кімната для зустрічей та велика бібліотека.

Вже в роки Другої світової війни, після виїзду отців єзуїтів до Польщі та зникнення парафії, дім почали використовувати для різних потреб міста. Зокрема, після приходу радянської владу тут розмістили пологовий будинок, а згодом шкірвендиспансер.

Цікаво, але лише в лютому 1989 року коломияни дізнались про таємну бібліотеку, яка була захована в стінах будівлі. Тоді завгосп, проводячи ремонт водоканалізаційної труби, помітив пошкодження. Чоловік вибив цеглину й побачив книгу, потім другу і третю. Відтак, йому вдалось віднайти приховану кімнату наповнену книгами та скульптурами старовинної бібліотеки отців єзуїтів.

Ченці та римо-католицьке духовенство приховали надбання, щоб вберегти від знищення. Адже вивезти до Польщі вдалось далеко не все, лише найцінніше, от як вирізаний з рам образ Матері Божої Коломийсько-Покутської. Всі знахідки передали до музею, який лише засновували.

Після повернення до громади римо-католицької церкви музей повернув парафії деякі скульптури та книги, які зберігаються й досі.

В лютому 2022 року будівля колишнього шкірно-венерологічного диспансеру в Коломиї зазнала суттєвих трансформацій. Там вирішили облаштувати шелетер для переселенців, навесні того ж року санвузли та кухню, замінити підлогу й зробити косметичний ремонт житлових кімнат. Восени реставрували дах будівлі диспансеру, а за допомогу від міжнародної організації замінили вікна та встановили котельню.

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegram,  Viber та Instagram. Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – пишіть нам на пошту kl.informator@gmail.com