За товстими стінами коломийських кам'яниць - повно секретів та подій, що вливали на хід історії. Якби ми складали рейтинг, то, звісна річ, першими у списку були б ратуша, Народний дім, Музей Гуцульщини і Покуття, гімназії, зрештою, фабрика Біскупських. Але на мапі вулиць Писанкової є кам'яниці, які скромно причаїлись зі своєю цікавою минувщино.
Інформатор нині вирішив розповісти саме про них.
Ці стіни приймали відвідувачів готелю, зокрема Івана Франка, Олександра Кониського, Наталю Кобринську, родину Озаркевичів та Окуневських. У залах австрійської кам'яниці відбувались сольні концерти, а ще засідало шановане товариство за азартними іграми й келихами п'янких настоянок та елітних трунків. Під пильним поглядом коломийської ратуші у будівлі, що нині має одресу просп. Чорновола, 1 вирувало цікаве життя галицького давнього міста.
Історію будинку, що знаходиться за спиною пам'ятника Франка Перша на коломийській стометрівці: Перша на коломийській стометрівці: історія будівлі на просп. Чорновола, 1
Будівля на Франка, 12 бачила чимало змін та переїздів. Це був будинок власника колись знаменитої цегельні, згодом тут сиділо керівництво цього підприємства, також приймали пацієнтів лікарі, надавали правову допомогу адвокати, та проживали звичайні люди. Сьогодні тут розміщується Коломийський педагогічний коледжу. Читайте історію цієї кам'яниці часів Австро-Угорщини.
Вулицю Богдана Хмельницького прикрашали аж три вілли "Емілія", "Вільгельміна" та "Ґерміна". Одну з них стерли з лиця землі комуністи в минулому сторіччі, щоб знищити з пам'яті міста перебування в цій будівлі останнього імператора Австро-Угорської імперії Карла зі своєю дружиною Зитою.
Кілька місяців подружжя мешкало тут в 1912 р., коли майбутній імператор проходив військову службу в Коломиї. Але комуністи вирішили зруйнувати віллу, а територія ця відійшла заводу "Сільмаш". Історію цих красивих архітектурних близнючок читайте Дзеркальні вілли на вул. Хмельницького й стерті сліди цісаря
Це одна з найцікавіших вілл у Коломиї. Поступається хіба віллам імператорської родини, і те не виглядом, а швидше історією.
Тут різьба по дереву, флюгери в неоромантичному стилі, як і належить заміському будинку. Вілла покрита черепицею початку ХХ століття.
Вілла Poraj була збудована 1909 року та належала Тадеушу Букоємському (Bukojemski Tadeusz, Kołomyja, Villa Poraj).
Читайте більше історій про коломийські вілли ТУТ
Під час приїзду до Коломиї 1917 року цісар Кароль перебував у помешканні Клеського та Хані. Хто це були і де зараз ця історична будівля. Нащадок давньої родини, що мешкала у Коломиї, розповів науковцям Музею історії міста цікаві факти про своїх пращурів та будівлю на вул. І. Франка, 21.
Будівля колишньої ветеринарної медицини колись приймала цісарську родину у домі славної родини коломийського лікаря. Але у ХХІ столітті будівлі так не пощастило: довго пустувала, а 2020 року була продана з аукціону.
На початку листопада 1942 року у цій будівлі в Коломиї знайшли два мертві тіла: брата і сестру Маркуса та Міріам Горовіц. Вони отруїлися. Горовіц був головою Юденрату і потерпав від тиску гестапо. Перед смертю він залишив лист, в якому написав, що сподівався врятувати принаймні частину своєї громади, але оскільки він не бачив можливих шансів досягти цього, він, скоріше, був би мертвим. Коли окружний голова гестапо Фрост почув про самогубство Горовіца, він цинічно посміхнувся і сказав: «Він був справжнім євреєм. Він врятував нам роботу і кулю”.
Про цю трагічну історію в життєписі Коломиї читайте ТУТ.
Будинок на площі Відродження, 18 з ошатним наріжжям, ніби визирає на міську вежу. Стрункий, стриманий фасад, на щастя, не зіпсутий вульгарними реконструкціями. Будівля пережила руйнування під час війни, та вистояла крізь віки.
За даними оголошення з "Альманаху "Жіночої долі" з додатком калєндаря на 1927" власником цілої будівлі був єврейський купець Леон Маркус. Його ж крамниця була заснована в 1894 році й спеціалізувалася на продажу одягу та білизни.
Читайте історію будівлі, що вдивляється у ратушу
На початку вулиці Франка у Коломиї стоїть велична та розкішна двоповерхова будівля. Її можна назвати справді багатою, адже за останнє століття неодноразово саме в цій будівлі розміщувався банк - чи то цісарсько-королівський, чи то державний. А ще тут замешкували військові та керівники ЗУНР
Історію перлини Коломиї читайте у статті ТУТ.