Ви бачили це в інших, часом і за собою помічали... Досить телефону розрядитися, як нізвідки вигулькує відчуття, що прямо зараз хтось мусить подзвонити і це буде дуже важливий дзвінок чи повідомлення. Наростає відчуття проблеми, загальне збудження і роздратованість. Частіше всього ми можемо знести вихід з дому без гаманця, ліків чи окулярів, але без телефону - то вже занадто. І це тільки перші ознаки номофобії.
Що воно таке відбувається і як з цього вийти - знає Інформатор за розповідями психологині Єви Чепіль.
Номофобія - це страх залишитися без телефону.
До прикладу, ваш смартфон розрядився, а зарядки поряд не знайшлося чи опинилися в зоні без зв’язку. Що ви відчуєте у такій ситуації? Дискомфорт? Тривогу? Можливо, стрес?
Якщо відповіли «так», то ймовірно, у вас номофобія — страх залишитися без телефону або без можливості ним користуватися.
Учені констатують: номофобія стає все поширенішою. Незалежно від віку від 20 до 50% людей схильні переживати тривогу та напругу, якщо мобільний телефон недоступний, тому що відсутній зв’язок чи він розрядився.
Занепокоєння, порушення дихання, тремтіння, піт, збудження, дезорієнтація чи тахікардія в умовах, коли зв’язок недоступний чи неможливо скористатися телефоном. Наприклад, коли ви на нараді, в кінотеатрі тощо.
Ви берете смартфон із собою до ліжка, ванної, навіть у душ, щоб чогось не пропустити.
Перевіряєте рівень заряду батареї і сповіщення кілька разів на годину, аби впевнитися, що він працює і ви нічого не пропустили.
Проводите багато часу за екраном телефону без очевидної потреби.
Постійно намагаєтеся пересвідчитися в тому, що смартфон у полі зору, якщо він не в руці чи кишені.
Почуваєтеся безпомічним без свого девайсу.
Тримаєте зарядку постійно під рукою, аби уникнути дистресу, пов’язаного з розрядженим смартфоном.
Часте використання телефону і тривога за його відсутності ще не означають, що у вас номофобія.
Але звернутися до експерта із психічного здоров’я може бути корисним, якщо ці симптоми:
Як вийти з цього: