Виявилось, нелюбов до зрілих дерев існує не лише в Коломиї. Так 2021 року голова ГО «Екологічне товариство «Зелений світ» Василь Лютак зафіксував масові зрізки дерев у Гвіздці й проаналізува ці втрати. Рівно два роки тому урядники селища оголили увесь центр історичного населеного пункту.
Інформатор спільно з “Зеленим світом” продовжує рубрику «Збережемо зелені насадження». І цього разу мова піде про втрачені ясені, туї, модрини, липи, каштани й акації у центрі селища Гвіздець.
В травні 2021року громадські екоактивісти повідомили ГО “Зелений світ” про масові вирубки зелених насаджень в центральній частині селища Гвіздець.
Після виїзду на місце масової вирубки виявлено, що на вул. Івана Франка біля школи зрізали 5 зрілих дерев: ясени-велетні та медоносну липу. Діаметри пнів – від 56 см до 90 см.
Крім під пилу віддали кедр сибірський діаметром 17 см.
Що важливо, при огляді знесених дерев, активісти встановили, що то були сироростучі та здорові дерева, за винятком одного, яке мало центральну стовбурну гниль (дупло).
Біля котельні та колишньої школи-інтернату вирубано липи та акації білі в кількості 11 дерев діаметром 52-100см, стовбури яких лежали біля пнів і з візуального огляду були цілком здорові.
Біля колишньої лікарні знесено 20 декоративних дерев: горіхів грецьких, каштану кінського, смереки звичайної та ін.
При зустрічі селищний голова Михайло Дяків жодних дозвільних документів на знесення не представив, а пояснив, що окремі дерева знесені в зв’язку з розширенням центральної дороги.
Також голова переконував, що частина дерев були сухостійними.
Інші ж зрізані дерева пішли на опалення у котельні школи.
Виходить, цінні породи дерева були завезені на пилораму для розпилювання. Дивує, що цю першосортну деревину не облікували ні в селищній раді, ні в комунальному господарстві. Тобто ми не знаємо, ні об’ємів, ні вартості зрубаних дерев.
До теми: Що нарубали озеленювачі в Коломиї: вражаюча п’ятирічка | частина 2
Для вияснення обставин Василь Лютак у травні 2021 року направив листи в Державну екологічну інспекцію Карпатського округу для нарахування збитків, нанесених природі та притягнення до відповідальності винних осіб.
“Відповідь була неочікувана для мене як фахіця. Здивувалися і громадські екоактивісти Гвіздця”, – каже Василь Лютак.
Держекоінспекція не побачила у цих масових зрізках порушень. Зокрема у листі-відповіді, який готував працівник інспекції Іван Клим’юк за підписом начальника інспекції Микола Ладовський пише:
“Видалення зелених насаджень проведено у відповідності до вимог чинного законодавства”, – відповіли у травні 2021 року Василю Лютака на запит у Державній екологічній інспекцієї Карпатського округу .
Виходить, що зрубати в центрі невеликого селища 37 сироростучих здорових дерев для екоінспекції є цілком нормальним. Крім того лист не був зареєстрований, без вхідного та вихідного номера і навіть без дати.
Відтак виникає більше питань ніж відповідей:
⇒ По перше, де обіцяне розшимирення дорогни заради якого зрубали дерева?
Чому ж за два роки облавтодор не розширив дорогу по вул. Івана Франка в тому місці, де були зрубані розкішні здорові клени та медоносні липи, які своєю кроною прикрашали і створювали прохолоду в центральній частині селища, адже лист-погодження № 05-26/423 від 17 березня 2021 року на знесення цих дерев облавтодор дав?
На місці цих дерев заасфальтована площадка, яка в спеку замість чистого кисню наповнює повітря запахом розпеченої смоли.
⇒ Чому на місці зрубаних дерев не посаджено жодого молодого дерева?
⇒ За словами мешканців Гвіздя, у селиші важко знайти дерева, старші 15 років. Чому так?
⇒ Чому вирубана алея туй та модрини польської в дендропарку біля школи?
⇒ Чим керуються обласні екоінспектори, коли замість того, щоб захистити природу, прикривають її варварське знищення?
Василя Лютака та екоактивістів краю найбільше турбує, що такі і схожі випадки масових зрізок стали частими на Коломийщині. Та ще й відповідальність за це ніхто не несе. А попри те всі хочемо жити у чистих, красивих і комфортних містах і селищах.
“Громадськість чекає відновіді! Це ж як треба не любити свої рідне селище, аби одним махом позбавити його тіні й чистого повітря? Це ляпас природі й громаді Гвіздця одночасно!”, – каже Василь Лютак.
Голова ГО «Екологічне товариство «Зелений світ» Василь Лютак