Інформатор Коломия

ЖИТТЯ

Місця сили та відновлення: мініподорож до села Космач

Мальовничий Космач на Косівщині називають найбільшим селом в Україні. Воно має 32 гірські присілки і тут точно є на що подивитись. Для тих, хто планує влаштувати невеличку подорож в Карпати, Інформатор пропонує відвідати кілька красивих та цікавих місць по дорозі в Космач.

З Коломиї до Космача пролягає гарна та заасфальтована дорога. Рухатись потрібно по трасі Р-24. Локації, про які йтиме мова далі, знаходяться одразу попри проїжджу частину дорогу, тому довго шукати їх не доведеться.

Рушірський водоспад

Назва “Водоспад на ріці Рушір” говорить сама за себе. Утворився в місці, де річка Рушір (права притока Лючки) суцільним струменем під кутом понад 45 градусів падає зі скельного виступу. Його висота — 4 м. Детальніше за посиланням.

Монумент на місці бою упівців з енкаведистами

Кілька років тому на місці,  де відбувся бій УПА з енкаведистами, вирішили встановити монумент Повстанської Слави. Саме на цих схилах гір, під Космачем, у січні 1945 року, повстанці “Березівської сотні” та “Сотні Мороза” всю ніч вичікували енкаведистську дивізію, яка на чолі з генералом Дергачовим їхала, щоб прорватись у бандерівську столицю і захопити останній український форпост. Інформацію про це, перехопила наша розвідка. Засідку готували заздалегідь і стратегічно правильно. Два мости на в’їзді в село, командир Мирослав Симчич “Кривоніс” наказав розібрати вручну, щоб не чутно було вибухи гранат.

Із спогадів Кривоноса, які записував 15 років тому Володимир В’ятрович: “Під ранок, коли машини із енкаведистами з’їхались всі, із лісових пагорбів ми вдарили по них кулеметними чергами. І душі тих, хто прийшов на чужу землю, полетіли «до Св.Петра». Але Св.Петро їх точно не прийняв”…

Тоді там, під Космачем, наші повстанці з найменшими втратами, знищили близько 400 енкаведистів. Про те, що там був кремлівський генерал Сергій Дергачов, який командував депортацією кримських татар, та винищив багато українців та представників інших національностей, совєцькі каратєльні органи дізнались аж у 60-х роках. І викликали тоді на допит Кривоноса, який перебував у таборі суворого режиму. Відповідно, покарання для нього збільшилось.

Панорамний оглядовий майданчик на село Космач

Знаходиться оглядовий майданчик на спуску до самого центру села. Висота над рівнем моря 778 м. Звідси відкривається чудовий вигляд на Космач та його численні присілки. Збудували його на перевалі досить давно, ще за Австрії. Це оглядовий майданчик, де колись панство збиралося, щоб винайняти помешкання на відпочинок в карпатській “чаші сонця”.

Оглядовий майданчик є доглянутим та досить сучасним. Тут можна легко припаркуватися та є де посидіти, щоб насолодитися природою.

Раніше ми писали: Хата, у якій загинув Олекса Довбуш | село Космач

Інформацію частково взято на сайті Гуцулія

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook , Telegram та Instagram. Надсилайте свої новини на пошту kl.informator@gmail.com 

Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – телефонуйте 096 545 8237

Нагору