Залізниця, санаторії та карпатські легенди: історія курортного села Татарів

Татарів — карпатське село з понад 350-річною історією, що розкинулося в Надвірнянському районі біля підніжжя Говерли. Це не лише транзитний пункт на шляху до Буковелю, а й давній курорт, відомий ще з ХІХ століття своїми пансіонатами, санаторіями й лижними маршрутами.

Залізниця, санаторії та карпатські легенди: історія курортного села Татарів

Інформатор Коломия дослідив історію курортного села Татарів.

Село Татарів знаходиться у Надвірнянському районі неподалік популярного гірськолижного курорту. Саме сюди спочатку приїжджають мандрівники, які планують відпочивати у Буковелі. 

Розташоване на висоті 650 - 750 м над рівнем моря та обмивається річкою Прут. 

Перша письмова згадка про село датується 1651 роком. У різні історичні періоди населений пункт змінював свою назву: спочатку – Прутець, потім – Белзець, а з 1673 року – Татарів. У 1946 році в радянський період село було перейменоване на Кремінці, проте вже після здобуття Україною незалежності повернуло собі історичну назву — Татарів.

Інтенсивний розвиток села припадав на кінець ХІХ століття, коли збудували залізницю Станіславів – Вороненко у 1894 році, що стало поштовхом пожвавленню життя села, зокрема розвитку туризму та санаторної справи.

Залізниця, санаторії та карпатські легенди: історія курортного села Татарів 1

До теми: Сторічні зимові фото Ворохти, Татарова і Верховини / Жаб'є

У 1890-х роках Татарів перетворився на осередок розвитку зимових видів спорту. У 1897 році тут здійснили перші лижні сходження на гору Хом’як і Говерлу. Водночас околиці села використовували як угіддя для полювання. 

На початку ХХ століття активно просували просвітницьку діяльність. Наприклад у 1904 році відкрили україномовну та єврейську школу при тартаку. Через чотири роки в селі з’явилася читальня товариства «Просвіта», а у 1911 році — осередок товариства «Січ».

У 1908 році в Татарові відкрили перший пансіонат і їдальню. А вже у 1912 році функціонував сучасний як на ті часи санаторій доктора Жураковського з тенісним кортом, парком, кегельбаном та читальнею. Розвивалися й інші підприємства, зокрема тартак і каменоломні.

Фото з ресурсу "Замки та храми України"
Фото з ресурсу "Замки та храми України"

Під час Першої світової війни (1914) у районі Татарова точилися запеклі бої між австро-угорськими та російськими військами. Нині в урочищі Вентерівка зберігся австрійський військовий цвинтар. 

У міжвоєнні роки у Татарові діяли два тартаки, електростанція, санаторії та готелі. Гості приїжджали з Європи та США, а село перетворилося на справжній туристичний центр. Тут також працювали підприємства з виробництва ефірної олії. 

Поруч із селом розташовані унікальні природні пам’ятки: водоспад Женецький Гук (15 м висоти) та гора Хом’як (1542 м над рівнем моря). Саме на цій вершині у 2006 році було встановлено статую Божої Матері. Ще з кінця ХІХ століття сюди організовували кінні та пішохідні мандрівки, а в 1934 році — збудували туристичний притулок на 50 осіб.

До слова, нещодавно неподалік Татарова утворилась нова пам'ятка природи - Юрин водоспад, висотою приблизно 20 метрів. 

Фото: Карпатський національний природний парк
Фото: Карпатський національний природний парк

Головне зображення: Карпатіум

Будьмо на зв’язку! Читайте нас у FacebookTelegram,  Viber та Instagram. Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – пишіть нам на пошту kl.informator@gmail.com 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Підтримайте нас

Дякуємо за підтримку вільного медіа!
Image
Івано-Франківськ
Коломия