Сотні років тому на цьому місці було шумно та людно, стояли дерев’яні вози, жваво велася торгівля. Багато хто ще може пам’ятати як в минулому столітті звідси відправлялися автобуси в різні міста та села нашого краю. Ця площа бачила чимало змін. Сьогодні тут не так велелюдно, територія часто запаркована автівками, побільшало нових будівель, а поруч – давні кам’яниці з відбитком часу, а ще численними вивісками.
Інформатор Коломия запрошує у невеличку мандрівку в минуле та пропонує дізнатися історію давньої коломийської площі, яка сьогодні має назву – Старий ринок.
Площа Старий ринок знаходиться в самому середмісті Коломиї. Зі східного боку вузьким провулком під назвою вул. І. Мухи вона з’єднана з центральною пл. Відродження, а на західному боці – з вул. Т. Шевченка. Короткою вуличкою С. Височана площа тримає звʼязок з вул. Пекарською, що на її північному боці.
Як писав Степан Андріїшин у книзі “Вулиці старовинної Коломиї”, площа виникла після 1620-х років, коли місто перебралося з Надпруття на теперішню територію. Первісною її була назва – пл. Малий ринок – напротивагу головному чи великому ринку, що лежав побіч першої дерев’яної ратуші.
Відомо, що у 16 столітті цей терен входив у Торгову площу перед замком, на якій могло поміститися до 300 возів. У 18 ст. тут стояв знаний у місті дім Киселихи, з яким пов’язаний напад опришків під проводом Івана Паньчишина.
Велика пожежа, яка сталася у 1865 році та знищила дерев’яне середмістя Коломиї, стала причиною виникнення площі Малий Ринок на відміну від Великого ринку перед Ратушею. На ній виросли кам’яниці, які збереглися дотепер. У різні часи тут варили мед, вели жваву торгівлю, стояла загальноміська водяна помпа.
Цю інформацію можна знайти на пропам’ятній таблиці, присвяченій історії площі Старий Ринок в Коломиї. Вона була відкрита 26 серпня 2010 року до 770-річчя першої літописної згадки про Коломию.
Як згадується, основною ідеєю встановлення таблиці є заснування сучасної традиції міської культури з шанобливого ставлення до історії рідного міста та поінформованості мешканців та гостей міста щодо історичного минулого тієї чи іншої частини Коломиї. Фундатором та меценатом встановлення цієї пам’ятної таблиці став нині покійний адвокат Михайло Петрів.
Автором проекту таблиці є відомий коломийський художник Мирослав Ясінський. Авторами історичної довідки є колектив з шанованих коломийських краєзнавців Степана Андріїшина, Мирослави Кочержук, Володимира Михальчука та Василя Нагірного, які спільно працювали під керівництвом та за участі Миколи Савчука.
Таблиця вмонтована в фасад будинку №7 на площі Старий Ринок та є гармонійним доповненням до відреставрованого фасаду будинку з дотриманням архітектурних традицій кін. XIX поч. XX ст. Вона виготовлена в глазурованій кераміці у традиціях коломийської гончарної школи кін. XIX – поч. XX ст. з дотриманням притаманних цій школі стилю та кольорів. Текст тиснений авторським шрифтом підібраним в майстерні Сергія Проскурняка, який характерний українському стилю та духу подання такої інформації.
Верхню частину таблиці прикрашено історичними гербами Галичини у вигляді Грифона, як древнього герба Галичини та Лева, який у ХV-ХVІІІ ст. використовувався, як герб Руського воєводства і Львівської землі а від 1848 р. трактований як український національний символ в Галичині.
Лівий нижній кут таблиці оздоблено сучасним гербом Коломиї: в колі розкрилений беркут з короною у вигляді Тризуба, як символ нескореності коломийських українців і підтвердження того факту, що Коломия була, є і буде українським містом.
В правому нижньому куті таблиці розміщено символ-логотип “Клубу Коломийців”, який являє собою коло, долішня половина якого обрамлена стрілкою, що символізує рух уперед, а горішня половина має корону як символ княжого міста та напис латинською мовою “ABSENS CARENS” (“ВІДСУТНІЙ – ВТРАЧАЄ”). Під короною є цифра 1241, себто рік першої писемної згадки про Коломию. Посередині є напис “Клуб Коломийців”, а під ним рік заснування клубу – 2007.
Історія перейменувань давньої коломийської площі
Колишні назви: від 19 ст. до 1953 року – площа Малий ринок. У 1953 р. отримала назву – пл. Мала автостанція (або Автобусна), бо саме звідти їхали численні маршрутні автобуси.
Тоді ж вул. І. Мухи, як східний, так і західний провулок, мав назву – вул. Добролюбова, а вул. С. Височана – вул. Ціолковського. Від 1990 року пл. Мала автостанція перейменували на пл. Старий ринок.
Нинішня вул. І. Мухи мала колись назву вул. Ф. Карпінського (зі східного боку) та назву – вул. Вʼїздова (від вул. Т. Шевченка), а також назву – вул. Укісна замість теперішньої назви вул. С. Височана.
Тривалий час пл. Малий ринок мала ще зі східного боку бічну – вул. Барона Гірша, що вела до теперішньої синагоги. В радянський період вона називалася вул. Шолома Алейхема, тепер забудована.
Коломия динамічно змінюється. І, можливо, скоро ці та інші будівлі змінять своє обличчя. Принаймні, бачимо, що на пл. Старий ринок поруч із давніми кам’яницями вже виросли нові сучасні будинки. Водночас деякі будівлі ніби застигли в часі та потребують догляду.
Інформацію підготувала Ольга Пукавчук
Досліджуйте історію Коломиї за нашими статтями:
◊ Історія будівлі, що вдивляється в ратушу: дім на площі Відродження, 18
◊ Товариш капітана Джона Сміта і перший українець в Америці: історія коломийця Івана Богдана
◊ Чорне золото і коломийська локалька: як попід ратушею сновигали потяги
◊ Історія Коломиї: вулиця Шевченка
◊ Карлсберг, врятовані реліквії та перші німецькі колоністи Коломиї: досліджуємо Маріягільф
◊ Історії вул. Тарабалки (колишня Чехова) в Коломиї
◊ Знищені австрійські казарми, вілла й колони в’язнів: історія вулиці Чайковського в Коломиї
◊ Ткацька фабрика, озеро та котельня: історія вулиці Шипайла у Коломиї
◊ Від магазину до магазину: історія вулиці Сагайдачного у Коломиї
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook , Telegram та Instagram. Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – пишіть нам на пошту kl.informator@gmail.com